İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tribünlerin çevreye zararı var mı?

Merkezi Ankara’da olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı 9 kişilik heyet, Samandağ Belediyesi’nin davetlisi olarak, Samandağ’a bağlı Tekebaşı beldesinde kurulması planlanan Rüzgâr Tribünlerinin yeri ile ilgili bir inceleme yaptı.
 
TMMOB’ye bağlı 9 kişilik heyet, gezi öncesinde Samandağ Belediyesi toplantı salonunda halkla bir araya gelerek, rüzgâr tribünleri hakkında endişe duydukları konularda bilgi alışverişinde bulundu. TMMOB ınceleme Komisyon üyesi Elektrik Mühendisi Kemal Ulusaler, yenilene bilir enerjinin ülkemizde yeni olduğunu ifade ederek, “Türkiye elektrik enerjisinin büyük bir bölümünü, işal ettiği doğal gaz ile üretmektedir. Maliyeti minimuma indirmek için ülke elektriğini öz kaynaklarla üretme yoluna gitmiştir ve ülkemizin öncelikli öz kaynakları da rüzgâr, su, güneş ve kömürdür.
 
öz kaynakları kullanırken de çevre duyarlılığının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu kaynaklar arasında en ucuz maliyeti olan ise rüzgâr tribünleridir. Ancak avantajının yanı sıra birçok dezavantajı da bulunmaktadır” dedi.
 
HATAY EN çOK RüZGÂR ALAN ıLLER ARASINDADIR
 
“Rüzgâr enerjisinin en büyük avantajı temiz olması ve iklimi değiştirmemesidir” şeklinde konuşmasını sürdüren Ulusaler, “Dezavantajı ise manyetik alan yaratması, gürültü problemi, rüzgârın kararsızlığı, tarım alanlarında sorun yaratması ve kuşların göç yolunu etkilemesi gibi konulardır. ülkenin rüzgâr haritasına göre; Adana, Osmaniye ve Hatay en çok rüzgâr alan yerler arasında bulunmaktadır.
 
Bu üç ilde 2020’ye kadar 1070 megabaytlık bir enerji üretimi yapması planlanmaktadır. şuana kadar birçok lisans başvurusu bulunmaktadır. Ancak alt yapıları hazırlanmadan bu tribünlerin hizmete geçmesine izin verilmesi çok yanlıştır” açıklamalarında bulundu. Ulusaler, tribünlerin kurulacağı arazide yaptıkları incelemelerin, sonuç raporunu kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.
 
Rüzgâr tribünleri kuracak olan şirketi dava eden vatandaşlar, avukatları, sivil toplum örgütü temsilcileri, bazı Belde Belediye Başkanları ile Oda başkanları, TMMOB ınceleme Komisyonu ile birlikte tüm incelemelere katıldılar ve heyete yaşadıkları endişeleri aktardılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir