İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TRT’de Ayrılık takdir topluyor…

TRT’de yayına giren ve Türkiye ile ısrail arasında fırtınalar kopartan ”Ayrılık” dizisinin Genel Koordinatörü M. Bülent Erdinç, dizinin tamamıyla gerçekleri yansıttığını, çok sayıda olumlu tepki aldıklarını ve diziyi çekmeye devam edeceklerini söyledi. ısrail’in diziye tepki vermesini ”saçma” olarak nitelendiren Erdinç, dizinin çoğu bölümünün Gaziantep’te çekileceğini ve önümüzdeki bölümlerde çeşitli sürprizler olacağını bildirdi. Dizide Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in de rol alması bekleniyor.
 
Türkiye ile ısrail arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine ve iki ülkenin en üst düzey yöneticilerinin karşılıklı işamlarda bulunmasına neden olan dizide dramaya yer verdiklerini ve gerçeklerden yola çıktıklarını kaydeden Erdinç, ”Zamanında Naziler Yahudilere, Fransızlar Cezayirlilere, ıtalyanlar Tunuslulara, ABD Vietnamlılara yapmadı mı? Bosna-Hersek’te Müslümanlar soykırıma uğramadı mı? Bunlarla ilgili filmler de çevrildi. Fransa, ıtalya, ABD itiraz mı etti, Dışişleri görevlisini mi çağırdılar” dedi.
 
YILLARCA TüRK DüşMANLIğI YAPTILAR
 
Yıllarca Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi) ve Arabistanlı Lawrence gibi filmlerin yanı sıra son zamanlarda sözde Ermeni soykırımını konu alan filmlerde sistematik bir şekilde Türk ve Türkiye düşmanlığı yapıldığını anlatan Erdinç, “Daha geçtiğimiz günlerde bir Alman TV kanalında sözde soykırım iddialarını ele alarak ülkemize ve insanlarımıza haksız suçlamalar yönelten bir film gösterildi. Ama her nedense kimse bu kadar büyük tepki göstermedi. şimdi ise bir bardak suda fırtınalar koparılıyor” diye konuştu.
 
ısrail’in Filistinlilere yaptıkları ile ilgili fotoğrafların internet ortamında gezdiğini, görüntülerin tüm TV kanallarında gösterildiğini ve bunları kimsenin inkar edemeyeceğini ifade eden Erdinç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
”Ayrılık dizisinde drama haline getirilmiş, yaşananlardan yola çıkılarak bir hikaye var. Niye Müslümanlar devreye girince böyle yapılıyor. Burada yalnız savaşı, kanı, gözyaşını değil, aşkı da anlatıyoruz. Bu dizide gösterilenlerden hangisi hayal. Yaşanmadı mı, bir babanın kucağında çocuğu öldürmediler mi? Hamile kadınlara eziyet etmediler mi? Bu normal bir film. Bu kadar tepki göstermeleri de normal değil.”
 
TüM ıSRAıLLıLER KöTü DEğıL
 
Erdinç, dizinin Filistin’i konu alan henüz ilk bölümünün yayınlandığını ve geride daha 12 bölüm olduğunu belirterek, “Bizim tüm ısraillileri kötü göstermek gibi bir düşüncemiz elbette olamaz. Senaryoya göre önümüzdeki bölümlerde çok hoş sürprizler olacak. Mesela yetim kalmış bir Müslüman çocuğa Yahudi bir aile kucak açacak. Müslümanlar ile Yahudiler arasında çok güzel insani diyaloglar da bulunuyor. Bir ulusu tümden kötü göstermek asla doğru bir yaklaşım olamaz” dedi.
 
çEKıMLER GAZıANTEP’TE SüRüYOR
 
Bülent Erdinç, diziyi 6 ay önce Gaziantep’te çekmeye başladıklarını, şu anda 3,5 bölümün hazır olduğunu ve çekimler halen Gaziantep’te devam ettiklerini ifade ederek, ”Diziye tabii ki devam ediyoruz. Aşırı derecede olumlu destek var. Toplumun her kesiminden olumlu tepkiler alıyoruz. Ben bu dizide olmamış, yaşanmamış bir olayı göstermiyorum ki. Ayrılık dizisi artık bizim dizimiz olmaktan çıktı tüm Türkiye’nin dizisi haline geldi” şeklinde konuştu.
 
Dizinin birçok bölümünü Gaziantep’te çekmeyi düşündüklerini ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in de rol almasını planladıklarını anlatan Erdinç, “Dizinin ilerleyen bölümlerinde Filistin’deki zülüm ve baskından kaçan Müslümanlar Gaziantep’e gelerek, Türkiye’ye sığınıyor. Gaziantepliler de evlerini, yüreklerini sonuna kadar Müslüman kardeşleri için açıyorlar. Bu bölümlerin çekimi sırasında Gaziantep insanının paylaşımcı, dayanışmacı ruhunun yanı sıra bölgenin görsel güzelliklerini de ekrana taşımayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

+++++++++++++++

 

 ısrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye’nin Anadolu Kartalı tatbikatından dışlamasıyla çıkan krize ‘ekran boyutu’ katan TRT’nin ‘Ayrılık’ dizisi için ‘kışkırtıcı’ yakıştırması yaparken, ısrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, dizi nedeniyle Türkiye’yi protesto etti.

 

Dün Dışişleri Bakanlığı’na gelen Levy, ‘Ayrılık’ dizisi nedeniyle duydukları tepkiyi dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü ömür şölendil ile görüşen ısrail elçisi, şölendil’e görevine yeni atanmasından dolayı bir nezaket ziyareti yaptığını kayderken şunları söyledi: “Bu görüşme fırsatıyla ısrail halkı ve askerlerini şeytani bir biçimde gösteren dizi nedeniyle ısrail hükümeti ve ısrail halkının duyduğu hayal kırıklığı ve endişeyi ifade ettim. Bu protesto Kudüs’te Türk Maslahatgüzarına yapılan protestonun devamı niteliğindedir.” Levy, önceki gün de Dışişleri Bakanlığı’na başvurmuş ancak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diplomatların büyük bölümünün Irak’ta olması nedeniyle olumlu yanıt alamamıştı.

Netanyahu: Dizi kışkırtıcı

Dışişleri Bakanı Avigdor Liebarman’ın önceki gün Türkiye’nin Tel Aviv’deki Maslahatgüzarı Ceylan özer’i dışişlerine çağırıp protesto notası vermesinin ardından Başbakanı Netanyahu da önceki akşam diziyi ‘kışkırtma’ olarak niteledi. Netanyahu, ıspanya Başbakanı Hose Luis Rodriguez Zapatero ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında tepkisini, “Türk televizyonundaki kışkırtmadan hayal kırıklığına uğradık” sözleriyle dile getirdi. Netanyahu, Türkiye’nin tutumunun barışı güçlendirmeyeceğini ima ederek “Son zamanlarda Türkiye’de tanık olduklarımız biraz bizi rahatsız ediyor.

Bu, elbette Türk diplomasisinin aldığı yön konusunda soru işaretleri yaratıyor. Umuyoruz ki bu doğrultu, fanatikleri değil, barışı güçlendirme yönündedir” ifadelerini kullandı. Netanyahu, “Umut ediyorum ki bugün gördüğümüz, Türkiye’nin bir-2 yıl öncesine dek izlediği rotadan ciddi bir sapmanın işareti değildir. Yeniden bölgemizde barış, güvenlik ve refah için birlikte birlikte çalışmaya döneceğimizi umuyorum. çünkü Türkiye önemli bir ülkedir ve bu ülkeyle ilişkiler, barış için büyük önem taşımaktadır” diye ekledi. Liebarman da ‘ısrail askerlerini masum çocukları öldürürken gösteren bir dizinin bırakın ısrail’le tam diplomatik ilişkileri olan Türkiye gibi bir ülkeyi düşman bir ülkede bile yayımlanamayacağını’ savunmuştu. (Radikal)

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir