İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Turist Sayısında Artış…

Antakya başta olmak üzere, deniz sahil kenti olan ıskenderun ve Samandağ; şelalesi ve Defne Ağaçları ile ünlü Harbiye Beldelerini tercih edip gezmek isteyen Arap turistlerin, kriz ortamında sıkıntılı günler yaşayan otelleri doldurduklarına dikkat çeken TOBB Yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda ATB başkanı Mehmet Ali Kuseyri, karşılıklı vize uygulamasının kaldırılmasıyla turizmde yüzde 15 civarında bir artış yaşandığı söyledi. “Elbette ki büyüyen talep, daha marjinal ve farklı taleplerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 
Geçtiğimiz yıla oranla Arap turist sayısında önemli derecede artış olmuştur. Hemen hemen her gün Arap aileler otellerimize gelip konaklamaktadırlar. Tur şirketleri otellerle sürekli irtibat halinde, ayarlamalar yapmakta kapılarına yeni gelecek turistlere açmaktadırlar” şeklinde açıklamasını sürdüren Kuseyri, 3- 4 hatta Lübnan’ı da katarak 5 ülkeli turlara olan talebin zamanla mutlaka artacağına inandığını söyledi.
 
 
BöLGESEL TURıZM Bu doğrultuda bölgesel turizm işbirliği çalışmalarının bu ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesinin bölge ülkelerinin çıkarına olacağına dikkat çeken Kuseyri, ayrıca ilimizin, coğrafi yakınlığımız sebebiyle Uluslararası ortak kongrelerin ve konferansların, ekonomi toplantılarının da gerçekleştirileceği bir nokta olması otellerimizin doluluk oranını önemli oranda arttıracağını vurguladı.
 
Suriye’ nin değişik şehirlerinden Antakya ve ıskenderun’a gelen Hıristiyan vatandaşlarda şehrin en işlek caddelerindeki Ortodoks, Katolik ve Protestan Kiliselerini de ziyaret ettiklerini hatırlatan Mehmet Ali Kuseyri, “Farklı dinlere mensup kişilere özel sevgi saygının olduğu, birçok medeniyeti bağrında buluşturan, hoşgörü içerisinde bir arada yaşanan ilimizde Hıristiyanlık açısından Kudüs’ten sonra ikinci önemli bir kent olması, 5 yıldızlı otel sayısının artması, Tunus’taki Bardo müzesinden sonra dünyada 2’nci sırada olan mozaik müzesinin yerine çok daha büyük ve modern bir müzenin açılacak olması (zira bugünkü müze sahip olduğu eserlerin ancak yüzde 4’ünü sergileyebiliyor), ınanç turizminin hızla gelişmesi ve Dünyaca ünlü tüm dinlerin temsilcilerinden oluşan “Antakya Medeniyetler Korosu” nun kentimize kattığı değerler; ilimizin cazibesini daha da arttırmaktadır” dedi.
 
 
BAYRAMDA 100 BıN SURıYELı BEKLENıYOR Dünya’nın, tüm Türkiye’nin ve Suriye’den günübirlik gelen turist sayısının hızla yükselmesi, ziyaretlerin yaygınlaşması ilişkilerimizi güçlendirmek açısından olumlu sonuçlar doğuracağını anımsatan Kuseyri, “Ramazan Bayramında Suriye’den Hatay’a 50–55 bin kişi geçmiş akrabalarıyla hasret gidermiştir. Yaklaşan Kurban Bayramında vizenin de kalkmasıyla bu sayının daha da çok artarak 100 bini bulacağını ümit ediyorum.
 
Bu sayede kriz dönemindeki esnafımız gün yüzü görecek ve çarşı pazarımız daha da hareketlenecektir. Daha önceleri aileleri ile sadece bayramlarda Hatay’ı gezmeye gelen Suriye’ liler, vizenin kalkmasıyla her fırsatta gelmeyi düşündüklerini belirtiyorlar. ılimize gelip halkımızla çok sıcak ilişkiler kuruyorlar. Tarihten gelen kültür bağlarımızın bundan sonra daha da güçleneceğini hedefliyoruz ınşallah gelecek hepimiz için, iki ülke için de bölgemiz için de daha parlak olacaktır” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.