İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Turizme Fayda Sağlayacağız…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, satın aldıkları iki Antakya evini restore ettirerek “Mutfak Müzesi” olarak kullanacaklarını belirtti.
 
 
çinçin, yaptığı yazılı açıklamada, kentte bulunan eski Antakya evlerini gelecek kuşaklara aktarmak için çalıştıklarını söyledi.
 
 
Satın aldıkları 254 metre karesi açık, yaklaşık 430 metre karesi de kapalı olan evlerde restore çalışmalarının devam ettiğini ifade eden çinçin, şöyle devam etti:
 
 
“Restorasyonun ardından bu evleri “Mutfak Müzesi” olarak kullanacağız. çünkü tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kentimiz farklı damak tatlarına hitap edecek çok sayıda yemek, tatlı ve mezeye sahip.
 
Müzemizde geçmişten günümüze kentimizin mutfaklarında kullanılan malzemeler ile yemeklere yer vereceğiz. Evlerin müze haline getirilmesiyle, tarihsel dokuya, kent kimliğinin tanıtımına, turizmine ve istihdama yönelik büyük fayda sağlayacağız.”
 
 
şuana kadar 336 parça eşya topladıklarını, bunların envanter çalışmasının devam ettiğini vurgulayan çinçin, müzede ayrıca kent mutfağıyla ilgili bilgilere de yer verileceğini söyledi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir