İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’ de ilk defa Hatay’ da …

Dünyanın  pek çok yerinde yaygın olarak bilinen, yasalarda, iş sözleşmelerinde  yer alan Mobbing (iş yerinde psikolojik baskı) konusu ; Türkiye’de ilk defa Hatay’da  sahaya indi.
Akademisyenler arasında, farklı organizasyonlarla ele alınan Mobbing,Türkiye’de ilk defa  Hatay’da işverenler ve çalışanların katıldığı seminerle tartışmaya açıldı.
Hatay Genç ışadamları Derneği (HAGıAD) ve Hatay Kadın Girişimciler Derneği (KAGID) işbirliği ile düzenlenen seminer;Türkiye’nin ilk Mobbing Araştırma Bilgilendirme ve Destek Merkezi kurucusu çağlar çabuk tarafından verildi. çağlar çabuk, Ankara, ıstanbul ve ızmir gibi büyük şehirlerde  akademik düzeyde ele alınan Mobbing konusunun Türkiye’de ilk kez Hatay’da sahaya indiğini söyleyerek şöyle konuştu:
“Dünyada 1980’li yıllardan bu yana tanınan Mobbing Türkiye’de henüz tartışılmaya başlandı. Mobbing kişiye yönelik düşmanca ve dürüst olmayan yöntemlerle sistematik bir biçimde uygulanan psikolojik saldırıdır.Mobbing ciddi bir yönetim sorunudur.çalışanlar üzerindeki olumsuz psikolojik etkisinin yanı sıra; kalifiye elemanların kaybı, verimlilikte düşüş, eğitim giderleri, işe alım ve uyum çalışmaları, motivasyonu artırmak için yapılan çalışmalar şirketler için büyük maliyetler getirmektedir.
 Bir çok ülkede suç olarak tanımlanan bu davranış biçimi artık Türkiye’de de yasalara dahil edilmeye çalışılıyor.Bu konu şimdiye kadar akademisyenler ve konu uzmanları tarafından Ankara, ızmir, ıstanbul gibi illerde daha çok bilimsel şekilde ele alınmıştı. Türkiye’de ilk kez Hatay’da mobbing, konunun gerçek tarafları ile tartışıldı. ışyeri sahipleri, yöneticiler ve çalışanlar Mobbing’le tanıştı.Bu benim için çok sevindirici bir olay. Hatay bu konuda Türkiye’de ilk olmanın gururunu yaşamalıdır.”
Hatay Kadın Girişimciler Derneği Başkanı (HATAY KAGID) ile Hatay Genç ışadamları Derneği (HAGIAD) işbirliği ile düzenlenen seminerde  100 kişi konu ile ilgili eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir