İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Kanserle Mücadelede Örnek…

Türkiye’de kanserle savaşta yürütülen çalışmalar, Dünya Sağlık örgütü’nün (DSö) 2008 Dünya Kanser Raporu’nda, orta gelir grubundaki ülkeler için örnek gösterildi.
 
 
Rapordaki, “Orta Gelir Grubundaki ülkelerde Kanserle Savaş: Türkiye örneği” başlıklı bölümde, Türkiye’de kanserle savaş faaliyetlerinin 1947’de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumunun kurulmasıyla başladığı belirtildi.
 
 
Türkiye’de her yıl 150 bin yeni kanser vakasının ortaya çıktığı ifade edilen raporda, erkeklerde en sık nefes borusu, bronş ve akciğer (yüzde 33), mide (yüzde 9), idrar torbası (yüzde 9), kalın bağırsak ve rektum (yüzde 8), prostat ve larinks (yüzde 6), kadınlarda ise meme (yüzde 24), kalın bağırsak ve rektum (yüzde 9), mide (yüzde 7), yumurtalık (yüzde 6), nefes borusu, bronş ve akciğer (yüzde 6), lösemi, serviks ve korpus (yüzde 5’er) kanserlerinin görüldüğü bildirildi.
 
 
Kanser tedavisinin ülkede devlet, üniversite ve özel hastanelerde yapıldığı, onkologların büyük çoğunluğunun genellikle yüksek standartlara haiz büyük merkezlerde çalıştığı kaydedilerek, Türkiye’de 3 onkoloji enstitüsü ile 44 kanser teşhis ve tedavi merkezi bulunduğu belirtildi.
 
 
2007 başında ülke genelinde 170 tıbbi onkoloji uzmanı bulunmasının yetersizliğine işaret edilerek, bunun “Kanser tedavi hizmetlerinin geliştirilmesindeki kilit dar boğazlardan biri olarak kabul edildiği, yakın gelecekte bu durumu düzeltmeye yönelik yürürlüğe girecek çeşitli adımlar atıldığı, ancak bir çok kemoterapi ilacının yüksek maliyetinin, ülkenin sağlık bütçesini zorlayacak düzeyde olması sorununun baki olduğu” vurgulandı.
 
 
Türkiye’de sigarayla mücadelede yürütülen çalışmalardan da övgüyle söz edilen raporda, tütünün Türkiye’de kanserin altında yatan en önemli neden addedildiği belirtildi. Tütün ürünlerinin Zararlarının önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un kabul edildiğine dikkat çekilen raporda, “Bar, restoran ve kamuya açık alanlarda sigara içmeyi yasaklayan bu kanun, Türkiye’de kanserle savaşın geleceğine yapılmış önemli bir yatırımı temsil etmektedir” vurgusu yapıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir