İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye-Suriye Bayramlaşması…

Kurban bayramında Hatay’ın Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarından olmak üzere toplam 52 bin Hataylı yatılı bayramlaşma için Suriye’ye gitti.
 
Bayramın ikinci günü Babul Hava Sınır Kapısı’ndaki bayramlaşmaya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı P. Kd. Alb M. Semih Erdoğan, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, ıl Jandarma Komutanı J. Albay Vedat çolak, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Reyhanlı Kaymakamı Kemal ınan, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi eşliğinde Suriye Arap Cumhuriyeti’nin ıdlib Valisi Halit El Ahmet, beraberindeki heyet ve Suriyeli vatandaşlarla bayramlaştı.
 
ıdlib Valisi Halit El Ahmet ve beraberindeki heyet Vali Lekesiz’i Babul Hava Sınır Kapısı’nda karşıladı ve beraberce tören alanına geçildi. Burada Vali Lekesiz ve beraberindeki heyet Suriyeli vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Geleneksel hale gelmiş olan bayramlaşma töreni, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.
 
 
EL AHMET: HER YENı BULUşMA ıKı üLKE HALKINA GüZELLıKLER GETıRıYOR
 
ıdlib Valisi Halit El Ahmet yapmış olduğu selamlama konuşmasında, her yeni buluşmanın iki ülke halkına yeni güzellikler getirdiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi ve pekişmesi için iki halkın yararına olan her türlü dayanışma ve çalışma azmi içerisinde olduklarını belirtti.
 
 
VALı LEKESıZ: ıDLıP HALKINA HATAYLILARIN SEVGı VE SAYGILARINI ıLETıYORUM
 
Hatay Valisi Lekesiz, dost ve kardeş ıdlib halkına, tüm Hataylıların sevgi ve selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, bir bayramda daha birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin, gücünü yüzyıllara giden ortak tarihi ve kültürel değerler ile iki halk arasındaki kardeşlik bağlarından aldığını kaydeden Vali Lekesiz, “ılişkilerimizin gelişmesi hem ülkelerimizin hem de bölgemizin barış ve refahına, sosyal ve ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlamaktadır.” dedi.
 
ülkemizin, bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için büyük çaba içinde olduğunu vurgulayan Vali Lekesiz, “Türkiye, tüm Ortadoğu ülkelerinin toprak bütünlüğü, barış ve istikrarı için destek vermektedir.” dedi.
 
ılimizin, 10-12 Kasım 2010 tarihinde ‘Uluslararası Ortadoğu Kongresi’ne ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Vali Lekesiz, “Kongre ile elde edilen kazanımların, Hatay ilimizin yaslandığı barış zemininin de etkisiyle, ülkemizin çok yönlü bağlarının bulunduğu bu geniş coğrafyada barış ve istikrarın sağlanmasına, bölgede bulunan tüm halkların refah ve mutluluğuna önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
ıDLıB HALK OYUNLARI EKıBıNıN GöSTERıSı ıLGıYLE ıZLENDı
 
Konuşmaların ardından ıdlib halk oyunları ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi. Vali Lekesiz ve beraberindeki heyet ile ıdlib Valisi ve beraberindeki heyetin halk oyunları ekibi ile birlikte halay çekmeleri çok renkli bir bayram atmosferi oluşmasını sağladı.
 
Burada her iki ilin Valisi ve protokol üyeleri günün anısına karşılıklı olarak hediye takdiminde bulundular. Hediye takdimlerinin ardından Babul Hava Sınır Kapısı’ndaki tören sona erdi.
Tören alanındaki programın tamamlanmasının ardından ıdlib Valisi Halit El Ahmet, Vali Lekesiz’i Türkiye sınırına kadar uğurladı.
 
 
 
LAZKıYE KESEP SINIR KAPISI’NDA BAYRAMLAşMA
Vali Lekesiz öğlenden sonra Garnizon Komutanı P. Kd. Alb M. Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, ıl Jandarma Komutanı J. Alb. Vedat çolak, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat eşliğinde, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Lazkiye Valisi Dr. Halil Maşhadiyye, beraberindeki heyet ve Suriyeli vatandaşlarla bayramlaştı.
 
 
Lazkiye Valisi Dr. Halil Maşhadiyye ve beraberindeki heyet Vali Lekesiz’i Lazkiye Kesep Sınır Kapısı’nda karşıladı ve tören alanına geçildi. Buradaki tören her iki ülke milli marşlarının okunması ile başladı.
 
 
Vali Maşhadiyye yapmış olduğu konuşmada, iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin gıpta ile izlendiğini, bu güzel ilişkilerin ve karşılıklı yardımlaşma duygusunun hem bugünü, hem yarını, hem de dünü doğru bir şekilde okumamıza yardım etmekte olduğunu söyledi.
 
Vali Lekesiz yapmış olduğu konuşmada, iki ülke arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasının, iki ülke halkı arasında yüzyıllardır var olan sosyal, kültürel ve akrabalık bağlarını daha da güçlendirdiğini, böylece iki ülke insanlarının kolayca seyahat edebilmeye başladığını söyledi.Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Suriye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 50 bin ziyaretçinin ilimizde ağırlandığını hatırlatan Lekesiz, bu Kurban Bayramı’nda ise ilimizden, Suriye’deki akrabalarını görmek ve hasret gidermek üzere yaklaşık 60 bin vatandaşımız başvuruda bulunduğunu kaydetti.
 
 
 
Günümüz dünyasında yitirilmeye yüz tutan birçok değerimizin, yeniden gün yüzüne çıktığı bayramlarda bir kez daha bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu yineleyen Lekesiz, “Türkiye ve Suriye dostluğunun çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğine olan inancımla Kurban Bayram’ınızı en içten duygularımla kutlarım.” dedi.Konuşmaların ardından Suriye folklor ekibinin sergilediği oyunlar bayramlaşma törenine ayrı bir renk kattı.
 
 
Daha sonra VIP salonuna geçen her iki ülkenin protokol üyeleri burada çay içerek sohbet ettiler, günün anısına karşılıklı olarak hediye takdiminde bulundular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir