İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Muhaliflere Maddi Desteği Oldu Mu?

ERYILMAZ, “TüRKıYE’NıN SURıYE’DEKı MUHALıF GRUPLARA HERHANGı BıR MADDı DESTEğı OLMUş MUDUR?”
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Soru önergesinde, Ulusal ve Uluslararası basına yansıyan haberlerde Türkiye’nin Suriye’deki muhalif güçlere Milli ıstihbarat Teşkilatı(MıT) aracılığıyla silah gönderdiği, ıngiliz Independent gazetesinin de ıstanbul mahreçli haberinde özgür Suriye Ordusu’nun iki körfez ülkesi Suudi Arabistan ve Katar tarafından silahlandırıldığı ve Ankara’daki batılı diplomatlara dayandırılan haberlerde (Türklerin bilgisi içinde gelen silahlar var) silahların MıT’in örtülü desteğiyle Hatay’dan Suriye sınırındaki ıdlib’e sevk edildiği iddialarının yer aldığını hatırlatan Eryılmaz, öte yandan özgür Suriye Ordusu üyelerinin silahlandırılması hususunda Türkiye’nin desteğinin olduğu ifade edilmekle birlikte silahların gemiler ile Türk limanına ulaştırıldığı ve Türk makamlarının müdahalesi olmadan karayolu ile Suriye’ye götürüldüğü de beyan edildiğini ifade etti. Eryılmaz Soru önergesinin devamında şu görüşlere yer verdi, “Bu iddiaları Suriye Ulusal Konseyindeki muhaliflerin “kısa bir süre önce Suudi Arabistan ve Katar’ın finansal desteği ile Türkiye’den daha güçlü tanksavar ve füzeleri aldıkları” yönündeki haber ve açıklamalar takip etmiştir. Bu gerekçelerle;
 
 
 
1-Son bir yılda Suudi Arabistan ve Katar tarafından Türk limanlarına yapılan sevkiyatların içeriği nedir? Yapılan sevkiyatların içeriğinde silah ve mühimmat var mıdır?
 
 
 
2- Türkiye’nin Suriye’deki muhalif güçlere Milli ıstihbarat Teşkilatı (MıT) aracılığıyla silah transferi gerçekleştirdiği ve örtülü destek verdiğiyönündeki iddialar doğru mudur?
 
 
 
3- Milli ıstihbarat Teşkilatı Suriye’ye sınır illerde kaç personelle görev yapmaktadır? Bu elemanlar Suriye içinde de görev almakta mıdır? Suriyeli muhalif silahlıguruplarla herhangi bir bağlantı ya da ilişkisi var mıdır?
 
 
 
4-Türkiye’nin Suriye’deki Muhalif gruplara herhangi bir maddi desteği olmuş mudur?
 
 
 
5-Türkiye’nin silah sevkiyatı ve desteğine yönelik iddialar doğru ise bu silahlar kimlere teslim edilmiş, hangi operasyonlarda kullanılmış, bu operasyonlar sonucu Suriye sivil halkının uğradığı maddi, manevi, hayati kayıplarının boyutları hakkında bilginiz var mıdır?”
 
 
 
6-Suriye’nin değişik şehirlerinde muhalif silahlı gurupların gerçekleştirdikleri intihar saldırılarını kınamayı düşünüyor musunuz?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir