İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Oyuna Gelmesini ıstemiyoruz

Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kampta kalan Suriyeliler, Malatya’dan havalandıktan bir süre sonra Hatay’ın güneybatısında deniz üzerinde Suriye tarafından düşürülen askeri uçakla ilgili, ”Türkiye’nin oyuna gelmesini istemediklerini” belirttiler. 
 
 
 
AA
 
 
 
Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki 2 bin 800 kişinin kaldığı 1 No’lu konaklama tesisinde yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağıyla ilgili haberleri televizyonlardan takip ediyor. 
 
 
 
Yaklaşık 13 ay önce Suriye’nin ıdlip kentinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Ahmed Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hem askeri hem de siyasi olarak çok güçlü bir devlet olduğunu, yaşanan olayla Türkiye’nin Suriye üzerinden oyuna getirilmek istendiğini savundu. 
 
 
 
Suriye’nin Lazkiye kentindeki yakınlarıyla telefonla görüştüğünü ve uçağın düşürülmesiyle ilgili de konuştuğunu ifade eden Muhammed, ”Türk uçağının Suriye’nin kendi kararı ve imkanlarıyla vurulduğunu düşünmüyorum. Türkiye hem NATO’nun hem de dünyanın önde gelen büyük devletlerinden. Türkiye, bu saldırıyla tuzağa düşürülmek ve güç kaybetmesini sağlamak isteniyor. Ama Türkiye soğukkanlılığını korumalı. Meseleyi siyasi yollara çözmeli. Türkiye devleti bize kucak açtı, bizlere sahip çıktı. Türkiye’nin oyuna gelmesini istemiyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir