İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uçak Kazasında Komik Tazminat…

Isparta’da 2007 yılında 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasından etkilenenlere ödenecek tazminatlar belirlendi. Tespit edilen rakamı komik bulan aileler ise avukatları aracılığıyla sigorta şirketine itiraz etti. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Aktüer Sicili’ne kayıtlı profesörlerce hazırlanan raporda, üniversite mezunu bir hanım için 420 bin lira tazminat bedeli belirlenirken aynı kişi için Garanti Sigorta şirketince 62 bin lira değer biçildiği öğrenildi. Farklı kurumlarca belirlenen tazminat bedelleri arasında 5’te 1 fark bulunmasının kabul edilemez olduğu ifade ediliyor.
 
 
Atlasjet Havayolları’na ait, ıstanbul-Isparta seferini yapan uçak, 50 yolcu ve 7 mürettebatla birlikte 30 Kasım 2007 tarihinde Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na 12 kilometre uzaklıkta düşmüş, kazadan sağ kurtulan olmamıştı. Mağdur aileler, 1,5 yıldır hukuk mücadelesine devam ediyor. Geçen aylarda Keçiborlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “Uçak firması Atlasjet hakkında soruşturmaya gerek yoktur” kararıyla şoka uğrayan kazazede yakınlarına, sigorta şirketinden de kötü haber geldi.
 
 
Uçak kazası mağdurlarından bazılarının avukatlığını yapan Hasan Kaşıkara, Garanti Sigorta’nın hazırladığı tazminat bedellerine ilişkin raporun, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Aktüer Sicili’ne kayıtlı olmayan yetkililer tarafından düzenlendiğini, bu sebeple kanuni dayanağı bulunmadığını ileri sürdü. Kaşıkara, belirlenen tazminat bedellerinin kabul edilemez olduğu gerekçesiyle sigorta şirketine itiraz dilekçesi gönderdiklerini belirtti. şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde de idari cezai ve hukuki tedbirlerin uygulanması için kanuni yollara başvuracaklarını kaydetti.
 
 
Açıklanan tazminatlara tepkili olan aileler, sorumlular hâlâ cezalandırılmadığı gibi sigorta şirketinin de kendilerini oyalayarak işi mahkemeye taşıma gayreti içinde olduklarını söyledi. Uçak kazasında eşini ve bir aylık bebeğini kaybeden polis memuru Bülent Ceylan’a, sigorta şirketi Garanti (Euroka) tarafından 62 bin lira maddi tazminat teklif edildi. Sigortacılık Genel Müdürlüğü Aktüer Sicili’ne kayıtlı profesörlerce hazırlanan raporda ise polis memurunun ailesi için 420 bin lira bedel tespit edildiği öğrenildi. Sigorta şirketinin tazminat bedelini öğrenince bir kere daha yıkılan Ceylan, kendileriyle adeta dalga geçildiğini, komik gerekçelerle yüzde 35 oranında kesinti yapıldığını söyledi. Ceylan, “Sigorta şirketinin avukatlarıyla bizzat görüştüm. Sundukları gerekçeler kabul edilemez. Mesela ben yeniden evlenebilir, yuva kurabilirmişim. Bu yüzden de ciddi kesintiler yapmışlar.” dedi.
 
 
Kazada eşi Tevfik Büyükçaylı’yı kaybeden Gülçin Büyükçaylı da iki çocuğuyla ortada kaldığını, geçinmekte zorlandıklarını söyledi. Büyükçaylı, “ıki yıldır yaşadığım acıları, sıkıntıları bir bedelle ödemek kolay değil. Bizim derdimiz, gerçek suçluların hak ettiği cezayı almasıdır.” şeklinde konuştu.
 
 
Oğlu Hayri Tokgöz’ü kaybeden şerafettin Tokgöz, iki kurum tarafından hazırlanan raporlar arasında uçurum olmasını anlayamadıklarını söyledi. Tokgöz, “Sigortacılık Genel Müdürlüğü Aktüer Sicili’ne kayıtlı profesörlerce hazırlanan rapor kayda alınmıyor ama kayıtlı olmayan bir kişinin raporu üzerinden işlem yapılıyor. ışin ne kadar ciddiyetsiz olduğu ortada.” dedi.
 
 
Garanti Sigorta’nan avukatı Feyzi Erçin ise kazada hayatını kaybeden Fatime Aysun Balcı, Sadettin Baysal, Kenan Büyük, Tevfik Büyükçaylı, Ayşe şentürk, Melike Ceylan, Yusuf çiftçi, Cafer Oğuz çiftçi, ısa çobankaya, Saniye çobankaya, Yaşar çobankaya, Doğan Göktaş, Süleyman Hilal, Bahri öndürücü, Muhsin öndürücü, Muhammet Rafi Taşkent, Hayri Tokgöz ve Sibel Uysal hakkında tazminat bedellerinin belirlendiğini ifade etti. Erçin, bedellerin neden düşük hesaplandığına yönelik sorulara ise cevap vermedi.
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir