İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uğur Mumcu Antakya’ da Anıldı…

Uğur Mumcu’ya özlemimiz büyüyerek artıyor…
Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 17. yıldönümünde Antakya’ da siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve derneklerin geniş katılımıyla düzenlenen yürüyüşle anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Antakya Gazeteciler Cemiyeti (AGC), çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (çYDD), Eğitim-ış ve Cumhuriyet okurları’ nın (CUMOK) organizesinde düzenlenen ve CHP, DSP, ışçi Partisi, TDH ve TGB’ nin destek verdiği anma etkinliği kapsamında ADD Hatay şubesi önünden Saray caddesi boyunca Atatürk anıtına kadar ellerde pankartlarla sloganlar atarak yürüyüş gerçekleştirildi.
 
CHP Hatay Milletvekili Fuat çayı’ nda hazır bulunduğu etkinlik kapsamında Atatürk’ ün manevi huzuruna çelenk sunuldu, bir dakikalık saydı duruşunda bulunuldu, istiklal marşı okundu ve Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Eyüboğlu basın açıklamasını okudu. Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin ödünsüz savunucusu, antiemperyalist, bağımsızlıkçı, ulusalcı, devrimci ve toplumcu gazeteci Uğur Mumcu’ ya özlemin, aramızdan ayrılışının 17. yılında büyüyerek arttığını konuşmasında belirten Eyüboğlu, Mumcu’ nun katledildiği güne kadar, emperyalizmin ülkemize ve bulunduğumuz coğrafyaya yönelik karanlık planlarını açığa çıkartıp, bu planların uygulanmasında rol oynayan ‘mafya-tarikat-ticaret ve siyaset’ bağlantılarının üzerine büyük bir kararlılık ve cesaretle gittiğini, bütün bu karanlık oyunları birer birer belgeleriyle ortaya koyduğunu hatırlattı.
 
 
Emperyalizmin ‘ılımlı ıslam’ ve ‘etnik ayrılıkçı terör’ planlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ nin nasıl tasfiye edilmek istendiğini, buna yönelik CIA faaliyetlerini çok önceden gözler önüne serdiğini söyleyen Eyüboğlu, bugünlere sürüklenmemizde önemli dönüm noktaları olan 24 Ocak Kararlarının, 12 Eylül Darbesi’ nin ve darbeye gerekçe oluşturan terör, cinayet ve katliam zincirlerinin perde arkalarını, silah ve uyuşturucu kaçakçılığının terör ile olan bağlantılarını belgelediğini, bugün açıkça ABD tarafından himaye edilen etnik ayrılıkçı terör örgütünün uluslararası ve yurtiçi bağlantılarını belgelere dayanarak sergilediğini, yazıları ve araştırmalarıyla bizleri uyarmaya çalıştığını ifade etti.
 
 
O’ nun yazdıklarından rahatsız olanlar alçakça cinayet işleme yoluna gittiklerini vurgulayan Eyüboğlu, konuşmasında şunlara değindi: “Ne var ki, bu alçakça cinayetin failleri bulunup hesap sorulamadı. Bu cinayetin aydınlatılmasını ‘namus meselesi’ olarak gördüklerini açıklayanlar daha sonra yükseldikleri makamlarda sessiz kaldılar. Bu durumu ülkemizin bir ayıbı, bizleri yönetme sorumluluğunu üstlenenlerin de basiretsizliği olarak görüyoruz. Mumcu ile birlikte, “faili belli” saldırılar sonucunda katledilen Atatürkçü aydınlarımız Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye üçok, Dr. Necip Hablemitoğlu, Turan Dursun, çetin Emeç, Onat Kutlar, Cavit Orhan Tütengil, Abdi ıpekçi ve Mustafa Yücel özbilgin’ i de saygıyla anıyoruz.
 
 
Atatürk devrim ve ilkelerinin yılmaz savunucuları olarak; -Cumhuriyet Devrimlerini ortadan kaldırmak için girişilen hayasız saldırılar ve planlara karşı; -Kuşatılmış yargıya yalnız olmadığını hatırlatmak için; -demokrasi maskesi takıp, her türlü anti-demokratik uygulamayı yapanların farkında olduğumuzu haykırmak için ; -ışine, aşına, vatanına sahip çıkan yiğit tekel işçilerinin simgeleşen direnişini selamlamak için; -Halk sağlığı her şeyin üzerindedir.”Sosyal devlet parasız sağlık” talebimizi yinelemek için; -Doktorumuza, eczacımıza ve sağlıkçımıza sahip çıkmak için; -Tüm bölünmüşlükleri bir köşeye bırakıp, kol kola girip safları sıklaştırmanın zamanı geldiği için; ADD, EğıTıM-ış,AGC, çYDD, CUMOK, TGB,CHP,DSP,ıP,TDH ve diğer sivil demokratik kitle örgütleri olarak bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti’ ni ve ulusumuzun bölünmez bütünlüğünü savunacak, aziz şehitlerimizin mücadelelerini sürdürerek anılarını yaşatacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir