İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ulusal eğitime muhtacız…

Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Zeki Sarıhan, günümüzde Türkiye’nin, doğu ve batı etkisinden uzak, kendine özgü bir eğitim sistemine ihtiyaç duyduğunu söyledi.
 
öğretmen Dünyası Dergisi sahibi de olan Sarıhan, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü kapsamında, Hatay’ın ıskenderun ilçesi Kent Konseyi Eğitim ve Kültür çalışma Grubunca Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen konferansta, 70 yıl önce Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde kurulan 21 köy enstitüsünün, ülkenin, özellikle de köylünün kalkınmasının sağlanmasını amaçladığını belirtti.
 
Sarıhan, Köy Enstitüleri’nin zamanında verimli gençler yetiştirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “17 Nisan 1940’ta ısmail Hakkı Tonguç tarafından kurulan Köy Enstitüleri, o dönemde çok verimli gençler yetiştirdi. Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ‘Biz ulusal eğitime muhtacız’. Doğunun ve batının etkisinden uzak bir eğitime ihtiyacımız var. çünkü, batının modeli bize milliyetsiz, vatan sevgisi olmayan, kozmopolit eğitim dayatıyor. Doğu ise bize ezberci, feodal eğitimi dayatıyor. Eğitim, bir rejimin emrinde olan, ona göre biçimlenmiş sistemdir.”Konferansa, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, eğitim sendikalarının yöneticileri ve öğretmenler de katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir