İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Unutulan katliamların başkası gelir…

Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; 1978 senesinde Maraş’ ta yaşanan Alevi Katliamı’na ilişkin açıklamalarında sert konuştu. Başkan Kazmacı; “Unutulan Her Bir Katliama Karşılık Yenisi Eklenmektedir. Maraş’ı Unutma!” diye başladığı açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
“Aleviler, neredeyse tarihin bütün dönemlerinde gerici güçler ve onları destekleyen iktidarlar tarafından kıyımdan geçirilerek hunharca katledilmiştir. Her fırsatta önceden planlanmış katliam senaryolarıyla tehdit edilmiştir. Sahip oldukları muhalif kimlikleri nedeniyle kimi zaman da yerlerinden yurtlarından göçe zorlanarak bir coğrafyadan bir başka coğrafyaya sürülmüştür. ıktidar güçlerince zulme uğratılarak susturulmak istenmiştir çoğu zaman. 34 yıl önce Maraş’ ta 111 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan katliam bunlardan sadece biri! 
 
1978 zemheri kışında devlet güçlerinin desteğiyle organize olmuş cürüm şebekeleri bir kez daha iş başına gelerek Maraş’ta Alevileri deyim yerindeyse kıyımdan geçirmişlerdir. 22 Aralık’ ta başlayıp 24 Aralık’ ta son bulan katliamın provası günler öncesinde başlamıştı. Alevi evlerinin bir bir işaretlendiği katliamda çoluk çocuk, kundaktaki bebek, genç yaşlı, kadın erkek tam 111 Alevi yurttaş hayatını kaybetmiştir. Bu vahşet tarihin kirli sayfalarına Maraş Alevi Katliamı olarak geçmiştir.” 
 
Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; katliama ilişkin değerlendirmesinde, “ülke siyaseti her tıkandığında, ya da gelinen her kritik süreçte Alevilerin bir kurban olarak seçildiğini ve ne yazık ki hedef gösterilerek katledildiğini görmekteyiz. 12 Eylül askeri darbesi öncesine denk gelen Maraş katliamı 12 Eylül’ün provası niteliğindeydi adeta. Toplumsal muhalefetin yükseldiği, hak ve hukukun talep edildiği 90’lı yıllarda ise yine Sivas ve Gaziosmanpaşa katliamları gündeme gelmiştir. Yakın bir zamanda ise bu katliamların benzeri Malatya ve Adıyaman’da tekrarlanmak istendiyse de başarılamamıştır.” Dedi.
 
“Bölgemizde Suriye ilerici yönetimine ve halkına karşı oynanan kirli oyunlara prim vermeyerek Suriye ilerici yönetimine ve Suriye halkına destek veren Aleviler, bu defa Adıyaman’da bir kez daha tehdit edilmiştir. Adıyaman’da evleri bir bir işaretlenerek tarihte yapılan katliamlar hatırlatılmak istenmiştir.” şeklinde konuşan Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; açıklamasının devamında; “Aleviler; her zaman için haktan, eşitlikten, demokrasiden ve özgürlüklerden yanadır; demokratik ve sol değerlerden yanadır. Laiklik ilkesini benimsemiş ve yaşamsallaştırmışlardır. Evrensel değerlerden ve barıştan yanadır.  ışte bu düşünce ve yaşam tarzları nedeniyle sürekli saldırılara maruz kalmakta ve katledilmektedir. 
 
Maraş katliamı ne ilk ne de sondur. Alevilere yönelik planlanarak düzenlenen katliamların önüne geçilebilmesi için katliamların bilince çıkarılması ve unutturulmaması gerekmektedir. Zira unutuldukça bir yenisi daha eklenerek hatırlatılmaktadır. 111 yurttaşın hayatını kaybettiği Maraş katliamını 34. yıldönümünde anarken gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.” ıfadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir