İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uyarı Yok Ceza Var…

şehrin girişindeki çevre kirliliğinin önlemesi konusunda “çevre kirliliği” konulu bir toplantı düzenlendi.
 
ıl özel ıdaresi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKü Rektörü şerefettin Canda, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer ile belde belediye başkanı ve işadamları katıldı.Toplantıda konuşma yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ”Hatay ilimiz, stratejik konumu, önemli ulaşım ağı üzerinde olması, tarım, sanayi, kültür ve turizm alanındaki pozitif gelişmeleri ile önemli çalışmalara sahne olmaktadır.” dedi.
 
 
Hatay ilinin bugün sahip olduğu birikimi ve tarihi değerleri ile bir marka kent olabilmesi için, birlik ve beraberlik içerisinde ve bir plan dâhilinde, belirlenen stratejik hedeflere kararlılıkla yürümeleri gerektiğini belirten Vali Lekesiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:”çevre ile ilgili düzenlemelerin hazırlanması son derece büyük bir sabır ve emek gerektirmektedir. çünkü çevre, tüm toplumu ilgilendiren ve çok disiplinli bir ilgi alanında yer almakta, dolayısıyla titizlik gerektiren bir çabayı zorunlu kılmaktadır. Bundan hareketle planların hazırlık aşamasında katılımcılık, toplumsal duyarlılık bizler için çok önem arz etmektedir.
 
 
ılimizin tarihi dokusuna, insanının yüksek kültür yapısına ve bilgi birikimine paralel olarak, görselliğin modern şehircilik anlayışındaki önemi de dikkate alınarak, şehrimizin girişinden itibaren Hatay Havaalanı ve Topboğazı mevkiine kadar olan karayolu orta refüjü ve çevresinin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar Valiliğimiz tarafından başlatılmış olup, bugüne kadar söz konusu güzergâh boyunca; orta refüjün aydınlatma çalışmaları tamamlanmış, refüje belirli aralıklarla boylu top akasya fidanları dikilmiş, Kavaslı Köprüsü ile Honda Kavşağı arasındaki orta refüjün çimlendirme çalışmaları bitirilmiştir. Refüj boyunca kalan diğer alanların çimlendirilmesi için çalışmalar yapılmakta olup, güzergâh boyunca bakım ve temizlik çalışmaları da devam etmektedir.”
 
Temel amaçları Hatay’ın girişini güzelleştirmek olan bu ve benzeri çalışmalar; çevresiyle beraber yapıldığı zaman anlam kazanmış ve amacına ulaşmış olacağını ifade eden Vali Lekesiz konuşmasına şöyle devam etti:
 
”Ne yazık ki güzergah boyunca yol kenarlarında bulunan işyerlerinin önlerinde, zaman zaman hiç de göze hoş gelmeyen, görsel kirlilik oluşturan, hafriyat, atık, çöp, poşet… ve benzeri görüntülere sık sık şahit olunmaktadır. Bu kötü görüntüler maalesef güzergâh boyunca yer alan iş yerlerinin ve ilimizi ziyarete gelen misafirlerin bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır. Gerek sorumluluğu olan Belediyelerimiz gerekse iş yeri sahiplerimiz bu konuda defalarca bilgilendirilip uyarılmış olmalarına rağmen maalesef istenilen düzeyde sonuç alınamamıştır. Valilik olarak şehrin girişini ilimize yakışır bir şekilde güzelleştirmek ve devamlı surette temiz tutulmasını sağlamakta kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.
 Bu noktada ılimizin girişinden itibaren Hatay Havaalanı ve Topboğazı mevkiine kadar yol güzergâhı boyunca yapılmakta olan bu çalışmaların anlam kazanması amacıyla güzergâh boyunca var olan Belediyelerimizin kendi sorumluluk alanı içerisindeki kısımlarda gerekli temizlik ve bakımları yapmaları, sorumluluk alanları içerisinde hiçbir şekilde hafriyat, katı atık, çöp, moloz… vb kirlilik oluşturan görüntülere kesinlikle meydan vermemeleri gerekmektedir. Tüm bu çalışmaları; Belediyelerimiz hem kendi yasal görev ve sorumluluklarının bir gereği olarak, hem de şehrimize karşı olan sorumluluklarının bilincinden hareketle kusursuz olarak yerine getireceklerine olan inancımı ifade etmek istiyorum.
 
 
Hepimizin gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak gibi bir sorumluluğumuz olduğunu, bunu da hep birlikte yapabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Bu anlamda toplantımızın Hatay ilimiz ve Hataylı hemşerilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”.çevre kirliliği konusunda defalarca uyarılmasına rağmen herhangi bir şey değişmediğini belirten Vali Lekesiz, 16 Ekim’den sonra uyarmak yerine çevre kanunu ilgi cezai işlemleri yapılacak” uyarısında bulundu.
 
ıl çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer de konuşmasında, çevre kanunu ve cezai işlemler hakkında bilgi verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir