İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzun Ömürlü Evlilik…

Vali Lekesiz, “Uzun ömürlü bir birlikteliğin olmazsa olmazları; sevgi, saygı, sabır, sadakat ve sohbettir”
 
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, aile haftası vesilesiyle evlilikte 50. yılını geride bırakan Mihrinisa Mihriban-Mehmet Cemil Miskioğlu, Fatma-Niyazi Köleoglu, Jaklin-Polaki Kayuka, Naime-Cemil Altınöz, Tuna-şaul Cenudioğlu ve Mari-Harabet Doğan çiftiyle öğle yemeğinde bir araya geldi.Büyük Antakya Oteli’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Lekesiz, aile kurumunun, bu ülkenin geleceğini düşünen herkes için vazgeçilmez öncelikte olması gerektiğinin altını çizerek sağlam, güçlü ve uzun ömürlü bir evliliğin olmazsa olmazlarının sevgi, saygı, sabır, sadakat, sohbet ve muhabbet olduğunu söyledi.
 
 
 
 
Ailenin Toplumsallaşmadaki Rolü çok önemli
Toplumun en küçük ve en temel sosyal kurumu olan ailenin, bireylerin sosyalleşmesindeki önemli rolüne dikkat çeken Lekesiz, Sağlıklı bireyler yetiştirmek yalnızca bireysel yönden değil, toplumsal yönden de büyük önem taşımaktadır. Bireyin farklılığını koruyarak toplumla uyum içinde olmasını sağlamak aile için zor bir görevdir. Olgun ve sorumluluk duygusu taşıyan bireyler yetiştirmek, toplumsal verimlilik, huzur ve kalkınmaya olabilecek katkılar açısından da önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu. 
 
 
 
 
“Güçlü Aile Yapımızı Korumalıyız”
Sosyal bir varlık olan insanın çevresi ile etkileşimi ve iletişiminin, insan için hava kadar su kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu belirten Vali Lekesiz, ınsanın varlığının kaynağı olan aile içerisinde iletişime olan ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu anlamak için ise; son yıllarda artan boşanma davalarının sayısına bakmanın yeterince ikna edici olacağını ifade ederek, “üzücüdür ki birçok Avrupa ülkesinin gıpta ile baktığı aile yapımız ve beraberinde getirdiği kaynaşma, dayanışma gibi özelliklerimiz zaafa uğramaktadır. Güçlü ve dayanışma içerisindeki geleneksel aile yapımızın korunması ve devamı için, aile bireyleri arasındaki anlayış ve hoşgörü, saygı, sadakat, sorumluluk ve inanç birliği ana esaslar olarak kabul edilebilir. öte yandan eşlerin bilgi, görgü ve kültürel anlamda benzer niteliklere sahip olmasına önem verilmelidir.” Dedi.
 
 
 
 
Topluma örnek Oldular
Lekesiz, Elli yılı aşkın birlikte yürüttükleri aile hayatıyla topluma örnek olan misafirlerine teşekkür ederek şöyle devam etti: 
“Gerek birbirinizle, gerekse çevrenizle iyi ilişkiler içerisinde bulunmanız, gerekse de çocuklarınıza gösterdiğiniz sevgi ve şefkatle örnek birer aile olmanız nedeniyle sizleri şahsım ve ülkem adına kutlar, ileriki yaşamınızda çocuklarınızla beraber sağlık ve mutluluk dolu ömürler temenni ederek sizlere en kalbi duygularla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Aile kurumumuzun bu ülkenin geleceğini düşünen herkes için vazgeçilmez öncelikte olduğu inancından hareketle bu haftanın anlamlı ve verimli geçmesi dileğimizdir. Sevginin olduğu her yerde elbette ki, emek ve fedakarlık da bulunmaktadır. Dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren hiçbir karşılık beklemeden sevgisini sunan siz anne ve babaların Aile Haftasını en samimi duygularımla kutluyorum.”Vali Lekesiz ve Eşi Zehra Hanım konuklarına çeşitli hediyeler takdim ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir