İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vali Lekesiz 2010 Yılını Değerlendirdi…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz dün Valilik brifing salonunda düzenlediği basın toplantısında ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının 2010 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Toplantıya Vali Yardımcıları, ıl Jandarma Komutanı Albay Vedat çolak, Emniyet Müdür Yardımcısı, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.
 
 
HALKIMIZA HAK ETTığı HıZMETı VEREBıLMEK ıçıN çALIşIYORUZ
 
 
Değerlendirme toplantısını çok daha önce yapmak istediklerini ancak hükümetin bazı çalışmaları nedeniyle toplantıyı ertelediklerini ifade eden Vali Lekesiz, “Halkımıza hak ettiği en iyi hizmeti verebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başarılı bir yılı geride bıraktık, elbette bu bir yıllık süreçte aksaklıklar, eksikler olmuştur. 2011 yılının daha başarılı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.
 
 
ıNSANLARIMIZ EN ıYıYE LAYIK
 
Hatay genelinde birçok noktanın şantiyeye dönüştüğünü söyleyen Vali Lekesiz, “Halkımıza en iyi hizmeti verebilmek için çaba sarf ediyoruz. çünkü insanlarımızın en iyiye layık olduğunu düşünüyoruz. Başarı çıtasını daha yukarılara taşıyacağız.
 
 
Bu anlamda bugüne kadar ilimiz için çaba gösteren, emek veren herkese bu ilin valisi olarak teşekkür ediyorum.” dedi.
 
‘2010 Yılı ıl özel ıdaresi Kırsal Altyapı yatırımları için; Toplam 27.938.993,07 TL ödenek ile 23.899.341,89 TL harcama yapılarak % 98 fiziksel, % 86 parasal gerçekleşme meydana gelmiştir’ diyen Vali Lekesiz, “568 adet köye, 533.327 adet vatandaşın yararlanacağı 471 km yol, 1 adet Köprü, 2 adet menfez, 975.500 m2 parke taşı, 1.934 hektar alan sulanması, 3 adet içme suyu tesisi, 5 adet kanalizasyon, 2 adet restorasyon, 1 adet 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ve 31adet ımar planı yapıldı” diye konuştu.
 
 
KöYDES BüYüK BıR PROJEDıR
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Köydes Projesi ile köylerin altın yılını yaşadığını belirterek, “KöYDES, büyük bir projedir. Hedefimiz, kırsal alanlarımıza ulaşım, parke taşı döşenmesi ve içme suyu sağlamak gibi hizmetleri en iyi şekilde götürmek, köylümüze şehirde bulabileceği bir yaşam kalitesini mümkün olabildiğince sağlayarak köylerimizin hayat standardını yükseltmektir.
 
 
Amacımız, devletimizin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirip halkımızın rahat etmesini ve geleceğe umutla bakmasını sağlamaktır. KöYDES sayesinde altın yıllarını yaşayan köylerimiz, pek çok hizmete kavuşturulmuş, köylerdeki yaşam standartları şehirlerimize yakın bir seviyeye getirilerek aradaki gelişmişlik farkı kapatılmaya çalışılmıştır.
 
 
ıçme suyundan, yolların parke taşı ile döşenmesine kadar birçok alanda hizmet alan köylerimizde bütün uğraşımız, şehirde olduğu gibi köydeki vatandaşlarımızın ayağının çamura değmemesini, en temel ihtiyacımız olan su problemi çekmemesini sağlamaktır.” dedi.
 
 
 
SANAYı TESıSLERıNDE 7 BıN 504 PERSONEL ıSTıHDAM EDıLMEKTE
 
 
ılimiz sanayisinin planlı alanlarda oluşmasını sağlamak için yapılan çalışmalar sonucunda, ilimizde tüzel kişilik kazanan 5 Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) 3’ünün faaliyete geçtiğini,2’sinin kurulma çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydeden Lekesiz, çalışmaları şöyle sıraladı:
 
 
Faaliyette olan ıskenderun, Antakya ve Payas OSB’de toplam 238,21 hektar’lık net sanayi parselinin tamamı yatırımcıların kullanımına sunulmuş olup bu alanlar üzerinde bulunan sanayi tesislerinde 7 bin 504 personel istihdam edilmektedir.
 
 
Valiliğimizce, ilimizdeki hayvancılığın geliştirilmesi için, hayvancılık üretimi ve üretim sonrası ürünlerin işlenmesi maksatlı Tarıma Dayalı Hayvancılık ıhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması etüt çalışmaları ile ilimizde geniş ekim alanları olan zeytinciliğin geliştirilmesi, yağ ve salamura vs. tesisleri kurulması maksatlı Zeytincilik ıhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması etüt çalışmaları, Altınözü ilçemizin Enek Köyü ve çevresinde devam etmektedir.”
 
 
VıZELERıN KALDIRILMASIYLA ışBıRLığı VE GüVEN ARTTI
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ülkeler arasında vizelerin kaldırılmasının dostlukların, karşılıklı işbirliğinin ve karşılıklı iyi niyetin artmasını sağladığını söyledi.Lekesiz, 2010 yılı içerisinde sınır kapılarımızda gerçekleştirilen çalışmaları, gelinen aşamaları ve bunun kentimize ve bölgemize kazandırdığı avantajları değerlendirdi.
 
 
Lekesiz, konu ile ilgili şu bilgilere yer verdi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu yüksek irade ile 18 Eylül 2009’da Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti arasında Vize Muafiyeti Anlaşması’nın imzalanması, iki ülke halkı arasında yüzyıllardır var olan sosyal, kültürel ve akrabalık bağlarının daha da güçlenmesini sağlamıştır.
 
 
ıki ülke arasındaki bu ilişkiler, yaslandığı zeminin güçlü olması dolayısıyla çok kısa zamanda kardeşlik ve sevgi temeline dayalı olarak güçlü bir hale gelmiştir. Türkiye ile başta Suriye olmak üzere bazı Ortadoğu ülkeleri arasında karşılıklı vize uygulamasının kaldırılması, turizm amaçlı seyahatleri olağanüstü arttırarak, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep illeri özellikle Suriyeli ve Lübnanlı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bu hareketlilik ülkemizin hem ticaretine hem de turizmine katkıda bulunmaktadır.
 
 
 
Yeni yatırımların ve iş potansiyellerinin bölgenin turizm yapılanmasını değiştirecek önemli bir etken olacağından, son zamanlarda bölge kentlerinin odaları ile birlikte daha bütüncül bir turizm politikası oluşturmak ve ortak hareket etmek gerekmektedir.”
 
 
HATAY HAVAALANI GıTTıKçE BüYüMEKTE
 
 
Havayolu ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, haklı olarak belirli bir hizmet kalitesi istediğini ifade eden Lekesiz, yaklaşık 16 dönümlük inşaat alanı (yol, bina, otopark, peyzaj) ve 46.826 m2 kapalı alan, 3.754 m2 galeri alanı ile yenilenen terminal binasının proje bedeli ise 66.835.237 TL’dir.
 
Terminal Binası’nın, halkımıza daha konforlu, daha kaliteli bir hizmet verilmek üzere çok yakında Sayın Başbakanımızın da katılacağı törenle hizmete açılacağını ve halkımızın huzurlu bir uçuş yapmalarının sağlanacağını söyledi. Vali Lekesiz, Hatay Havaalanı, açıldığı günden bu yana yolcu potansiyeli artarak ‘Dünyayı Hatay’a, Hatay’ı Dünyaya’ bağladığını kaydetti.
 
Lekesiz havaalanı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “(HAVAALANI YOLCU VE SEFER SAYILARI) 2009yılında yolcu sayısı: 325 bin 307, 2010 yılında yolcu sayısı: 574 bin 683, 2009–2010 artış yüzdesi : % 76.66, 2009 yılında uçak sefer sayısı: 3 bin 102, 2010’da uçak sefer sayısı: 5 bin 562, 2009–2010 artış oranı: % 79.30”
 
 
5 BıN ADET FıDAN DıKıLDı
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, bir kentin girişinin, o kentin sosyal rantabilitesi açısından son derece büyük önem taşıdığını ifade ederek, gerek yurt içi, gerekse yurt dışından binlerce konuk ağırlayan ilimizde, bu anlamda şehrin girişinin kente yakışır durumda olmasının zorunluluk olduğunu söyledi.
 
Vali Lekesiz, kültür ve turizm kenti Hatay’da bu kapsamda yürütülen çalışmaları şöyle sıraladı; “Antakya çevre yolu, Antakya-Reyhanlı Cilvegözü Yol Yapımı, ıskenderun-Arsuz Yolu, Antakya Reyhanlı Ayrımı Altınözü Yolu, Cilvegözü Gümrük Kapısı Yolu, Topboğazı-Antakya Yolu, Nurdağı-Hassa-Kırıkhan Yolu, Antakya-Samandağ Yolu, Antakya-Reyhanlı-Cilvegözü Ayırımı Yolu. ıl çevre ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde Karayolları 53. şube Müdürlüğü ve TEDAş ıl Müdürlüğü işbirliği ile, Hatay Havaalanı-Antakya arasında refüj çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3 milyon TL harcanarak orta refüjün aydınlatma çalışmaları, Kavaslı Köprüsü ile Honda kavşağı arasındaki orta refüjün çimlendirme çalışmaları tamamlanmıştır.
 
Toplamda 10.800 m2 alan çimlendirilmiştir. Refüje belirli aralıklarla akasya ve süs eriği fidanları olmak üzere yaklaşık 5 bin adet fidan dikilmiştir. 12 kavşak çiçeklendirilmiştir. Güzergâh boyunca bakım ve temizlik çalışmaları devam etmektedir.”
 
 
Vali Lekesiz yaptığı değerlendirmede, Hatay’ın daha güzel bir görünümle daha güzel bir geleceğe taşınması ve Hataylıların hak ettikleri güzel bir kentte yaşamaları için, kentin tüm dinamiklerinin desteği ile ortaya çıkarılan bu güzelliğin vatandaşlarımız tarafından korunacağına inandığını söyledi.
 
SAHıL GüVENLıK KOMUTANLIğI 2010 YILI ıçERıSıNDE BAşARILI çALIşMALARA ıMZA ATTI
 
 
Vali Lekesiz, “Bütün sahillerimizin, karasularımızın, iç sularımızın güvenliğini sağlamak, denizlerde can ve mal emniyetini sağlamak, deniz yolu ile yapılan her türlü kaçakçılık eylemine mani olmak, su ürünleri avcılığını denetlemek, deniz kirliliğini önlemek maksadıyla denetimler yapmak, deniz ve kıyılarda görülecek başıboş mayın, patlayıcı madde ve şüpheli cisimler için gerekli tedbirleri almak; karasularımıza giren mültecileri yanlarında bulunabilecek silah ve mühimmattan arındırmak ve bunları ilgili makamlara teslim etmek, yat turizmi faaliyetlerini denetlemek, su altı dalışlarını denetleyerek eski eser kaçakçılığına engel olmak vb. görevleri bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı, deniz yetki alanlarında ulusal ve uluslar arası hukuku etkin kılmak, can ve mal güvenliğini sağlamak misyonuna sahiptir.” dedi.
 
 
2010 YILINDA 48.400 AıLEYE YARDIM YAPILDI
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizde 2010 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından verilen hizmetleri değerlendirdi.
 
Lekesiz, SYDV’nin çalışmalarının en iyi şekilde yürütülmeye özen gösterildiğini ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşarak devletimizin şefkatini hissettirdiğini söyledi. Buna göre ilimiz genelinde SYDV tarafından 2010 yılında; “48.400 dosya sahibi aileye toplam 12.000.000 TL.’lik gıda, barınma, eğitim, yakacak, sağlık ve gelir getirici yardımlar yapılmıştır.” şeklinde konuştu.
 
ORTA CEYHAN MENZELET PROJESı ıLE SULANABıLıR ALAN YüZDE 85’LERE ULAşACAK
 
ılimizin toplam 540 bin 300 hektar arazi varlığının 276 bin 240 hektarını yani yüzde 50,1’ini tarım alanlarının oluşturduğunu ifade eden Lekesiz, tarım alanlarının 140 bin 293 hektarının da yani yüzde 50,7’sinin de ekonomik olarak sulanabilir tarım arazisi olduğunu kaydetti.
 
 
DSı tarafından işletmeye açılan arazinin, 28 bin 246 hektar yani yüzde 20,13 olduğunu söyleyen Lekesiz, inşa halinde olan (Amik-Afrin) Reyhanlı ve Büyük Karaçay (Tarım+ıçmesuyu) Barajları bitirildiğinde; 63 bin 554 hektar arazinin işlemeye açılmış olacağını ve sulanabilen arazinin 91 bin 800 hektara yani yüzde 65,43’e ulaşacağını kaydetti.
 
 
Vali Lekesiz, bunlara ilave olarak etüdü yapılmakta olan Orta Ceyhan Menzelet Projesi ile Gönen çay Barajı hayata geçirildiğinde sulanabilir alanın 102 bin 418 hektara yani yüzde 85’lere ulaşacağını sözlerine ekledi.
 
 
OVA YENıDEN BEREKETLı GüNLERıNE KAVUşACAK
 
Vali Lekesiz, “Türkiye ve Suriye Arap Cumhuriyeti arasındaki her geçen gün daha da iyiye giden ilişkileri taçlandıracak olan Dostluk Barajı’nın tamamlanması ile her iki ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacaktır. Her iki ülkenin sınırları içinden geçen Asi Nehri üzerinde kurulacak baraj ile bir taraftan ilimizin ve Suriye tarafının toprakları su ile buluşurken, diğer yandan da üretilen elektrik enerjisinden her iki ülke yararlanacaktır.
 
 
Ancak asıl elde edilen fayda bu barajın dostluk ve kardeşliğin pekişmesine yaptığı katkılardır.” dedi.Barajdan her iki ülkenin eşit oranda yararlanacağını ifade eden Lekesiz, “Su sıkıntısı çeken, maliyeti çok daha yüksek yer altı sularını kullanan üreticilerimiz, barajın faaliyete geçmesiyle, ekonomik açıdan rahatlamış olacaklardır.
 
 
Sulama sorununun giderilmesiyle Amik Ovası, eski bereketli günlerine kavuşacaktır. Sınırlarımızdan geçerek şehrimize güzellik katan Asi Nehri, Dostluk Barajı ile debisi yüksek olan su sayesinde 14 bin 827 hektar tarım alanı sulanacak, yılda 13,34 milyon KWh enerji üretilecektir. Ayrıca barajın önemli bir işlevi de aşırı yağışlardan dolayı meydana gelen taşkınları önlemek olacaktır.” dedi.
 
 
 çEVREYE KARşI DUYARLILIK GöSTERıLDı
 
Vali Lekesiz, çevreye karşı gerekli duyarlılığı göstermeyen ve kurallara uymayarak çevreyi kirletenlere para cezası uygulandığını söyledi.Vali Lekesiz, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: Doğanın, yaban hayatının ve çevrenin korunması kapsamında 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile 2872 Sayılı çevre Kanunu hükümleri doğrultusunda ıl genelinde yapılan denetimlerde; 76adet farklı kurum, kuruluş, şahıs ve tüzel kişiliğe toplam 702 bin 853,00 TL idari para cezası uygulanmış ve 105.900,00 TL tazminata hükmedilmiştir.
 
 
Bu cezalar içerisinde; 8 ayrı işyeri, 1 şahıs, 1 belediyeye toplam 272 bin 932.00 TL idari para cezası, refüjün iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerle ilgili olup ayrıca refüj boyunca toplam 139 adet çeşitli ebatlardaki tabela görsel kirlilik oluşturduğu, izinsiz konulduğu ve mevzuatta belirlenen alanlarda olmadığı için kaldırılmıştır.”
 
KüLTüREL VARLIğIMIZA SAHıP çIKMALIYIZ
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz,  gerek inanç turizmi, gerekse sağlık, kültür, yayla ve gastronomi turizmi açısından büyük zenginliğe sahip ilimizde, yüzlerce kültürel varlığımız olduğunu, bu değerlere sahip çıkmamız gerektiğini kaydetti.
 
 
Vali Lekesiz, kültür ve turizm yatırımlarını şöyle anlattı; “Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi, çankaya ve örnek Sokak, Sokak Sağlıklaştırma çalışmaları, Uzun çarşı Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Hatay Valilik Binası Karşısı Yapı Adasında (Arzuhalciler) Cephe Sağlıklaştırma çalışmaları, Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokak Sağlıklaştırma Projesi, şenköy Sokak Sağlıklaştırma çalışmaları, Habib-i Neccar Camii Meydan Düzenlemesi, St. Pierre Kilisesi çevre Düzenlemesi ve Restorasyonu Projesi, Hıdırbey-Musa Ağacı çevre Düzenleme Projesi, St.Sımon çevre Düzenleme Projesi, Samandağ ılçesi Titus Tüneli Ve Beşikli  Mağara çevre Düzenlemesi Yapım ışi, Hatay Mozaik Müzesi Projesi Yapım ışi, Kent Müzesi, Hatay Devleti Müzesi, Hatay Valilik Binası Restorasyonu, Payas Kalesi Restorasyonu Proje Yapımı, Kadın Aile Danışma ve üretim Merkezi, Hatay Kültür Ve Sanat Evi, Beyazıt Bestami Türbesi Restorasyon Projesi, Arkeoloji Müzesi, Antakya Tarihi Kent Merkezi  Alan Yönetim Planı çalışmaları, Payas Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi Restorasyonu”.
 
 
398 AıLE HEKıMı HıZMET VERMEYE BAşLADI
 
ıl Sağlık Müdürlüğü’nün 2010 yılı çalışmalarını değerlendiren Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, bireyin sağlığının, kendi hayatı için öneminin yanı sıra, sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir gelecek ve kalkınmış bir ülke için zorunluluk olduğunu ifade ederek, bu anlamda sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.
 
Lekesiz, 447 uzman hekim, 606 pratisyen hekim, 113 diş hekimi ve bin 937 hemşire-ebe ile ilimizde sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmeye çalışıldığını söyledi. Vali Lekesiz, 13.12.2010 tarihinde ilimizde Aile Hekimliği Sistemine geçildiğini, her ilçede 1 Toplum Sağlığı Merkezi oluşturulduğunu, 167 Aile Sağlığı Merkezi ve ortalama bir aile hekimine 3 bin 500 nüfus bağlanarak 398 aile hekimi ile hizmet verilmeye başlandığını ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir