İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatandaşımızın Huzuru ıçin Çalışıyoruz…

Bakan Ergin, AK Parti ıskenderun ılçe Teşkilatı’nın düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Grand Plaza’da düzenlenen iftar yemeğine; Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı M. Lütfi Savaş, eski Hatay Milletvekili ısmail Soylu, ıskenderun’un sivil toplum kuruluş temsilcilerin yanı sıra ıskenderun Katolik Kilisesi Rahibi Yusuf Petrila, Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitri Yıldırım ve Alevi cemaati kanaat önderleri de katıldı.
 
Programda konuşan Adalet Bakanı Ergin, 12 Eylül’de anayasa değişikliği için yapılacak olan referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.
Yeni anayasa paketinin içeriği hakkında vatandaşlara detaylı bilgiler varan Adalet Bakanı Ergin, “Bu paketin içerisinde bireyin hukukunu koruyan ve geliştiren düzenlemeler var.” dedi.
 
Bakan Ergin, Avrupa örneğini göstererek, “Demokrasisi gelişmiş, güçlü ülkelerde devlet birey için vatandaş için vardır. Ama daha otoriter yapılarda demokrasisi yeterince gelişmemiş, hukuk alt yapısı yeterince gelişmemiş yönetim biçimlerinde ise birey, vatandaş devlet için vardır. Vatandaşın huzurunu sağlamak, geleceğini emniyet altına almak için devlet anlayışını ikame etmeye çalışıyoruz. Bu paketin içerisindeki temel espri budur. Siz mi devlet için varsınız, devlet mi sizin için var?
 
Biz bu pakette devlet dediğimiz organizasyonda bu ülkedeki 73 milyon insanın her birinin huzurunu hukukun korumak, güvenliğini korumak geleceğe yönelik can ve mal, düşünce özgürlüğünü sağlamak için var olan bir anayasayı çıkartıyoruz.” dedi.
 
Bakan Ergin, “Bu paket içinden her bir bireyin kamu gücüne karşı devlet otoritesine karşı kendini hakkı ve hukukunu arama noktasında elini genişleten düzenlemeler var. Kamu denetçisi dediğimiz kurum getiriyoruz.” dedi.
 
Bakan Ergin, artık vatandaşların Avrupa’daki mahkemelere gitmeyeceğine de dikkat çekerek, Strasbourg örneğini gösterdi. Ergin, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Strasbourg mahkemesi yetkisini alıp gelsek, bir dilekçe ile Ankara mahkemesine getirip dilekçe versek, kötü mü olur? Buradan Strasbourg’a kadar gidemeyen vatandaşlarımız için bu kolaylığı getiriyoruz. Artık vatandaşımız Ankara’dan Avrupa ınsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilecek.”
 
Muhalefetin karşı çıktığı iki madde olduğunu vurgulayan Ergin, “Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısı… şunu soruyoruz, bu iki kurumun şimdiki yürürlükte olan anayasamızdaki düzenlemesini göz önüne koyalım. Türkiye’de uygulanan bu modeli Avrupa’da veya dünyanın hiç bir ülkesinde uygulayan bir tane ülke yok. Siyaset kurumu bugün var yarın yok. Biz değişim istiyoruz.” dedi.
 
Ergin, “Siyaset Kurumu kamu yönetimi reel sektörünün önündeki engeli kaldırıp ülkenin önünü açmak için çalışır. Ama reel sektörde bu fırsatları değerlendirip yatırıma, üretime, kazanca milli ekonomiye aktif katkı olarak sunar, bu anlamda ülkemiz insanın müteşebbis girişimcinin yapmış olduğu gayretli çalışmalar Türkiye’nin son derece güçlü mukavemetli bir noktasında gelinmesinde önemli hizmetlerde bulundu. Bunu yapabilmek için sürekli gelişen ve değişin Türkiye için yoğun rekabet var. Bunu en iyi yatırımcılar ve iş adamlarımız daha iyi bilir. Referandum sonrası güçlü Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen ülkeler ekonominin yanı sıra hukuk anlamında da güçlü bir Türkiye karşısında daha rahat bir şekilde yatırımlarını yapabilecektir.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir