İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Verimlilik Artacak…

Milli Prodüktivite Merkezinin (MPM), çeşitli illerde 1998’den beri, valilikler ile sanayi ve ticaret odalarıyla işbirliği yaparak gerçekleştirdiği ”Verimliliği Artırma Projesi” (VAP) Hatay’da da başladı.
 
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, MPM’nin, Hatay Valiliği ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirdiği projenin tanıtımı ve protokol imza törenindeki konuşmasında, ”verimliliğin tanımının kaynakları akıllıca kullanılması olduğunu” bildirdi. Küreselleşme ile beraber siyasal sosyal ve ekonomik alanda bir çok değişimin yaşandığını, bunun için yeni stratejiler geliştirmek gerektiğini belirten Vali Lekesiz, ”Küreselleşme ile beraber yeni bir ekonomik yapı ortaya çıktı. Hem toplum olarak hem de birey olarak bu ekonomik yapı içinde çok önemli sorumluluklar üstlenmek gerekiyor” dedi.
 
 
Vali Lekesiz, küreselleşmeyle beraber insanların, kaynakların sınırlı olmasına bakmadan daha fazla tüketmeye başladığını, bu yüzden eldeki bütün kaynakların akıllıca değerlendirilmesi ihtiyacının ortaya çıktığını vurguladı.
 
 
Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Deryal ise kurumlarının 1998 yılından bu yana verimliliği artırmak için başarılı projeler ürettiğini anımsatarak, amaçlarının verimlilik bilincini tüm toplum kesimlerine yaymak olduğunu bildirdi.
 
 
Deryal, ”ekonomik ve sosyal yapıları alt üst eden büyük bir yenilenme sürecine giren dünyada Türkiye olarak yeni oluşumları zaman geçirmeden yakalamak gerektiğini” savunarak, ”Hatay’da uygulanacak olan bu projenin, diğer illerimizde yarattığı olumlu etkileri yaratacağından, hatta daha da aşacağından eminim.
 
 
 
Hatay Verimliliği artırma projesi sanayimizin yapı taşlarından olan KOBı’lerin rekabet gücü ile verimliliklerinin artırılmasının alt yapısını oluşturabilmek için çok önemli bir fırsattır. Hatay ilinde gerçekleştirilecek olan bu projenin işletmelerimiz tarafından biran önce hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.
 
 
Proje’nin önemi ve yararlarını anlatan Deryal, şunları kaydetti: ”ılin verimlilik sorunlarının incelenerek nedenlerinin ortaya konulması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla araştırma çalışmaları yapılmalı. ılde, farklı kesimlerin mensuplarına verimlilik kavramını tanıtmak, verimlilik bilincini geliştirmek amacıyla çeşitli konferanslar, paneller, bilinçlendirme toplantıları ve çeşitli yarışmalar yapılmalı.
 
 
 
Verimliliği artırıcı teknik ve yaklaşımların kamu ve özel kesim yönetici ve çalışanlarına tanıtılması ve öğretilmesi amacıyla eğitim programları uygulanmalı. ılde faaliyette bulunan kamu ve özel sektör kuruluşlarının verimlilik sorunlarının belirlenerek bunların giderilmesine yönelik örnek danışmanlık çalışmaları yapılmalı.”
 
 
Deryal, Hatay’da uygulanacak olan verimliliği artırma projesinin verimlilik ölçme değerlendirme, izleme, danışmanlık, eğitim, araştırma, tanıtım ve bilinçlendirme gibi faaliyet alanlarını kapsayacağını ifade etti.
 
 
12 MıLYON AVRO’LUK HıBE SAğLANDI
 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin de ATSO olarak son yıllarda Avrupa Birliği (AB) projelerine önem vererek 12 milyon avroluk bir hibeyi kente kazandırdıklarını, kentin verimliliğini arttıracak bir başka projeye imza atmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.
 
 
çinçin, proje ile hem sanayi kuruluşlarının hem de kamu kurum ve kuruluşlarını çalışma sistemleri gözden geçirilerek daha verimli nasıl çalışılabileceği ile ilgili yolar bulunmaya çalışılacağını ifade etti.
 
 
 
Konuşmaların ardından, Vali Lekesiz, ATSO Başkanı çinçin ve MPM Yönetim Kurulu üyesi Deryal, ortak projeyi imzaladılar.
 
 
 
Törene, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı ızzet Kakil, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt ve ATSO üyeleri katıldı. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir