İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vilayet binası müze olacak…

   Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, tarihi özelliği bulunan valilik binasının taşınacağını ve binanın müze yapılacağını söyledi.
 
    Vali Lekesiz, 1 Kasım 1938’den 29 Haziran 1939 tarihine kadar, Hatay ilinin meclisi olarak kullanılmış olan binanın restorasyonunun ardından müze olacağını ifade etti. Kültürel miras konusunda herkesin gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini vurgulayan Vali Lekesiz, “Bu anlamda, bu tarihi binayı da mümkün olan en kısa zaman içerisinde aslı olan tarihi kimliğine yeniden kavuşturacağız.
 
    Aslında, bu bina için de asıl doğru olan, bu binanın tamamen boşaltılıp, bu tarihi binayı bu kentin bir müzesi haline getirilmesidir. çünkü Hatay’ın anavatan’a katılışında, 1 Kasım 1938’den 29 Haziran 1939’a kadar bu bina, Hatay ilinin meclisi olarak kullanılmış. Hatay’ın anavatana katılışı sadece Hatay için değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti için de milli birlik ve beraberliğimiz için de önemlidir. O halde, bu kadar özel bir yapıyı müzeye dönüştürmek lazım” dedi.
 
    Taşınma işlemini kısa sürede yapmayı planladıklarını belirten Vali Lekesiz, buldukları ilk fırsatta vilayeti başka bir yere taşıyabilirlerse, bu tarihi binanın Hatay’ın müzesi olarak tüm ziyaretçilere kapılarını açacağını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.