İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vize kaldırılışı sinerji yaratacak…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin, Türkiye-Suriye arasında uygulanan Vize’nin kaldırılmasını memnuniyet verici olarak değerlendirdi. Başkan çinçin, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırıldığını açıklamıştır.
 
Davutoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmasına, Yüksek Düzeyli Stratejik ışbirliği Konseyi kurulmasına karar verilmiştir” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü, “2 ülke arasındaki bu karar sinerji yaratacaktır. Suriye’ye komşu iller ve bu sayede Hatay, vize engelinin kalkması ile ilişkiler artacak ticari anlamda olumlu pay alacaktır.
 
2007 yılından bu yana Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, komşu ülke Suriye ile karşılıklı vizesiz ziyaretlerin yapılması adına bizzat Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bashar Al- Assad’a vizesiz geçiş ya da sınırda vize kolaylığı sağlanması konusunda bir dosya sunmuş ve gerekli girişimlerde bulunmuştuk.
 
Girişimlerimizin sonuçlandığını görmek başta ılimiz ve Türkiye adına memnuniyet vericidir. Daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz ve Hatay’a hem ticari hem de turistik kazanç sağlayacak olan önerilerimizin gerçekleşebilmesi için en önemli adım atılmıştır. Bu sevindirici gelişme ile Suriye’den Hatay Havalimanı’na gelecek Suriye vatandaşları bu seyahatlerini yapabilecekler, Hatay; Suriye’nin batı ile arasındaki köprü olacaktır. Suriye’den Hatay’a, Hatay’dan Suriye’ye her gün binlerce kişi taşınabilecektir.
 
Yolcu yoğunluğu, ilimiz ekonomisine canlanma getirecektir. ılimizin, coğrafi yakınlığımız sebebiyle Uluslar arası ortak kongrelerin ve konferansların, ekonomi toplantılarının gerçekleştirileceği bir nokta olacağı inancındayız. Suriye’nin Gayri Safi Milli Hâsılası’ndan en büyük payı alan Halep, Lazkiye ve Tartus gibi yerleşim merkezlerine olan yakınlığımız sebebiyle avantajlı konumda bulunan Hatay’ımızın ekonomik anlamda kazanç elde edeceği düşüncesindeyiz.
 
Hataylı ve Suriyeli yatırımcıların vize engelinin kaldırılması ile ticari girişimlerde bulunmaları, ayrıca günübirlik turistik ziyaretlerin yaygınlaşması ilişkilerimizi güçlendirmek açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. 2008 yılı verilerine göre Hatay’ın Suriye ile ihracatı 82,575,102 $’dır. Sınır komşumuz ile ticaretimiz düşük seviyededir. Bu rakamın; Sınır Ticareti ile artmasını öngörmüştük, şimdi vizenin karşılıklı kaldırılması ile rakamda büyük bir sıçrama olmasını temenni etmekteyiz. ıki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da güçleneceği ve hali hazırda yetersiz olan ticari ilişkilerimizin artması kaçınılmaz olacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.