İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vize kalktı Ticaret Gelişti…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Suriye ile yapılan anlaşma sonrası vizenin kaldırılmasını ‘tarihi dönüm noktası’ olarak değerlendirdi. Vizenin kalkmasıyla sınır ticaretinin gelişeceğini, olumlu havanın işalat ve ihracata yansıyacağını, ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında canlanma olacağını ve yeni yatırımların doğacağını anımsatan Kuseyri, tahmin edilen canlanmanın ise bugünden kendini hissettirdiğini söyledi. “2008 Ekim ayında Suriye’ den Hatay’ a araç giriş sayısı 23.252 iken, 2009 Ekim ayında bu rakam 41.012’ye yükselmiş ve % 78’ lik bir artış olmuştur” diyen Kuseyri, aynı şekilde Yolcu yoğunluğunda da, ilimiz ekonomisine canlanma geldiğini söyledi. 2008 yılı Ekim ayında Suriye’den Hatay’a giriş sayısının 89.060 kişi iken, bu sayının 2009 yılı Ekim ayında 140.194 kişiye yükseldiğini hatırlatan Mehmet Ali Kuseyri, “Türkiye’nin yıllardır komşularıyla ticareti istenilen seviyede olamamıştır.
 
Tüm dünya ticaretini kendi komşularıyla yapmaktadır. Türkiye ise çok uzun yıllar toplam ticaretinin ancak yüzde 4-5′ ini komşularıyla yapabilmiş; hem ticari hem siyasi ilişkileri engellenmiştir. Artık bu ezber nihayet değişiyor. Vizenin kaldırılmasının ardından hem ikili ilişkiler, hem sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkiler gelişecek. Yeni yatırım alanları doğacaktır. ıki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da güçleneceği ve hali hazırda yetersiz olan ticari ilişkilerimizin artması artık kaçınılmaz olacaktır” ifadesinde bulundu.
 
ıHRACAT YüZDE 39,5 ARTTI…Vize uygulamasının karşılıklı kaldırılması sayesinde sınır ticaretinde, işalat ve ihracatta patlama yaşanacağını hatırlatarak konuşmasını sürdüren Kuseyri, 2008 yılı verilerine göre Hatay’ ın Suriye ile ihracatının %39,5 arttığını ve 1 milyar 113 milyon dolara çıktığını söyledi. 2009 yılının 7 aylık döneminde de yine aynı ülkeye 733 milyon dolarlık ihracat, 170 milyon dolarlık işalat gerçekleştirildiğini belirten Mehmet Ali Kuseyri, bu rakamların; vizenin karşılıklı kaldırılması ile büyük bir sıçrama kaydedeceğini söyledi.
Suriye’nin Gayri Safi Milli Hâsılası’ndan en büyük payı alan Halep, Lâskîye ve Tartus gibi yerleşim merkezlerine olan yakınlığımız sebebiyle ilimiz Hatay’ın avantajlı konumda bulunduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Kuseyri, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hatay’ ımızın ekonomik anlamda kazanç elde edeceği düşüncesindeyiz. Uzun zamandır işsizlik yaşayan esnafımız da böylece gün yüzü görmeye başlamıştır. Suriye gelişmekte olan bir ülke, kentimiz tüccarları için de çok iyi bir pazar konumundadır. Bölgemiz ise inşaat, tekstil, ayakkabı, mobilya ve hizmet sektörü açısından potansiyeli yüksek bir şehir konumundadır. Antakyalı tüccarlarımız Suriye’ nin en büyük sanayi bölgelerinde mobilya fabrikası ve iplik fabrikası kurmaya başlamışlar, Türkiye’de ki tanınmış markaların da distribütörlüğünü alıp Suriye’ de mağaza açmaya hazırlanmaktadırlar.
Suriye’ den ilimize gelen işadamları özellikle zeytin, zeytinyağı ve defne sabunu üzerinde yoğunlaşmaya devam etmektedirler. Bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi ile sınır ticaretinin artarak gelişeceğini umut ediyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir