İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vizenin Kalkması Memnuniyet verici…

Hatay Sanayici ışadamları Derneği (HASıAD) Başkanı Mehmet Kılıçlar, Türkiye ve Suriye arasında yakın tarihte imzalanmış olan vizesiz geçiş uygulamasının başlamış olmasından sınır illerindeki işadamları olarak memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Kılıçlar, yazılı açıklamasında, HASıAD üyeleri olarak 12 Kasım Perşembe günü 15 kişilik bir heyetle Halep Valisi, Halep Sanayi Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Halep Ticaret Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Halep Organize Sanayi Bölgesi Genel Müdürü ve Halep Başkonsolosumuz Adnan Keçeci ile resmi temaslarda bulunduklarını bildirdi. Ziyarette, yapılması öncelikli olduğunu düşündükleri konu ile ilgili görüş ve taleplerini ilettiklerini belirten Kılıçlar, şöyle devam etti: “Türkiye ve Suriye arasında yakın tarihte imzalanmış olan vizesiz geçiş uygulamasının başlamış olmasından sınır illerindeki işadamları olarak memnuniyet duyduk. Bu ayrıcalığı sınır ticareti kapsamında doğru kullanmak ve ticareti geliştirmek için her iki taraf yetkililerinin de çaba göstermesi gerekmektedir.” Kılıçlar, taleplerini de şöyle sıraladı: “ışadamlarının sınır kapılarından geçişte tüm işlemlerinin hızlı ve sorunsuz çözülmesi.
Bu doğrultuda geçiş süresinin 5 dakikalık zamana indirilmesinin hedeflenmesi. Sınır ticareti kapsamında gümrüksüz işal edilecek malların listesinin oluşturulacak bir heyetle olgunlaştırılması ve takip edilmesi. Antakya ve Halep turizm potansiyelini birlikte dünyaya pazarlayabilmek için bir kurul oluşturulması. Antakya ve Halep olarak ortak hareketle yılda bir defa Antakya’ da, bir defa da Halep’ te mini bir fuar organizasyonu gerçekleştirilmesi. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde tüm makamlardan olumlu yanıtlar aldık. Başta Halep Valisi olmak üzere tüm diğer yetkilileri ilimize davet ettik.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.