İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yabancı sermaye gelmeli…

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nu önce makamında ziyaret etti ardından da Hatay ili ile ilgili mini bir sunum dinledi. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında gereksinim duyulan yatırımların artırılması için, ülkede yatırım yapılmasını özendirmeye yönelik destek ve tanıtım stratejilerini belirleme çalışmalarında bulunan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının en büyük hedefi ise yabancı sermayeyi ülkeye çekmek.
 
Bu çerçevede Hatay’a gelen Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz ve beraberindekiler, Hatay ilini en ince ayrıntısına kadar tanıma çalışmalarında bulunacak. Ziyaret sırasında kısa bir açıklama yaparak direkt Başbakanlığa bağlı olan Ajans hakkında bilgi veren Alpaslan Korkmaz, dünyada 11 dilde hizmet veren tek ajans olduklarını kaydetti.
 
Korkmaz, Türkiye’nin tanıtımı konusunda, öncelikle Türkiye’nin dünyada nasıl algılandığına ilişkin anlayış, algılayış tespiti yaptıklarını belirterek, tarzlarını sempatik, özgüvenli, kendine güvenen, bir Türkiye olarak belirlediklerini söyledi.
 
HATAY DüNYANIN EN GüZEL MEKÂNLARINDAN BıRı
 
Valilik Brifing Toplantı Salonunda Hatay’ı tanıtmak amacıyla verilen Brifinge katılan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan, ilimiz Hatay’ın dünyanın en güzel mekânlarından biri olduğunun altını çizdi. özellikle Hıristiyanlığın tüm dünyaya Hatay’dan yayıldığını anımsatan Korkmaz, “Sadece bu yönünüz bile çok önemli. Hatay’ı dünyaya tanıtırken bu noktadan çıkış yapabiliriz. Biz zaten Hatay’ı iyi biliyorduk.
 
Ancak geliş amacımız burada var olan dokuyu kendimiz görmek içindi” ifadesinde bulundu. Alpaslan Korkmaz Başkanlığındaki Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı yetkililerinin Hatay’da ki çalışmalarını tamamladıktan sonra ellerindeki verilerle ilimiz Hatay’ı dünyaya tanıtarak yabancı sermayeyi özellikle istihdam amaçlı buraya çekmeye çalışacaklar. Toplantı sonunda Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz Vali Miroğlu’na, Vali Miroğlu’da Korkmaz’a ziyaret anısına birer plaket verdiler.

 

 Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Türkiye’deki yatırımları teşvik etme ve tanıtma görevini üstlenmiş olan resmi bir kurul olduklarını belirterek, ”Amacımız yatırımlara katkıda bulunmak ve ülkemizin önünü açmaktır” dedi.

 

Korkmaz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) toplantı salonunda, işadamlarına ajansın tanıtımı, kuruluşu ve hedefleri hakkında verdiği sunumda, doğrudan Başbakanlığa bağlı bir kuruluş olduklarına dikkati çekti. Küresel iş dünyasına yatırım olanakları sunmayı, yabancı şirketlerin Türkiye’ye giriş yapmadan önce, giriş işlemlerinin yapılması sırasında ve giriş yaptıktan sonra yardımcı olmayı amaçladıklarını anlatan Korkmaz, şöyle konuştu:

 

”Türkiye’deki yatırımları teşvik etme ve tanıtma görevini üstlenmiş olan resmi bir kuruluşuz. Amacımız yatırımlara katkıda bulunmak ve ülkemizin önünü açmaktır. Ajansımız, uluslararası yatırımcılara yönelik bir başvuru merkezi olmanın yanı sıra, yatırımları desteklemek ve cazip hale getirmek üzere ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde faaliyet gösteren tüm kurumlar için bir irtibat noktası olarak da hizmet vermektedir.

Yurt içindeki kurum ve kuruluşların yanı sıra ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, çin, Fransa, Hindistan, ıngiltere, ısrail, ıtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan ve Rusya olmak üzere 13 ülkede ve diğer Körfez ülkelerindeki temsilcilerimiz ile yatırımcılara ‘tek durak’ yaklaşımıyla hizmet sunmaktayız.”

 

Korkmaz, Türkçenin yanında, Almanca, Arapça, çince, Fransızca, ıngilizce, ıspanyolca, ıtalyanca, Japonca, Korece ve Rusça dillerinde iletişim kurabilecekleri uzman ekipleriyle, Türkiye’deki yatırımların başarıya ulaşması için destek hizmeti verdiklerini söyledi. Hizmette en iyi kaliteyi yakalamayı hedeflediklerini belirten Korkmaz, ”ülke geneline kesintisiz müşteri destek hizmeti sunuyoruz. Direk olarak Başbakana bağlıyız. Kamu görevlisiyiz, ama özel sektör gibi çalışıyoruz. özel sektör yaklaşımını benimsemiş olmasına karşın tüm resmi kurum ve kuruluşlardan tam destek alan ajansımız, gizlilik ilkeleri çerçevesinde hizmet veriyor” diye konuştu.

 

çıNçıN: HATAY CUMHURıYET TARıHı BOYUNCA TEşVıKLı ıLLER KAPSAMINA ALINMADI

 

 ATSO Başkanı Hikmet çinçin de Hatay’ın Cumhuriyet tarihi boyunca teşvikli iller kapsamına alınmadığını dile getirerek, ”Bölgemiz hiçbir dönem teşvikten faydalanamadı, hep kendi kaynaklarıyla kavruldu. ıskenderun bölgemizde Demir-çelik ve liman dışında yatırım yapılmazken, Antakya bölgesinde ise baraj dahil hiçbir yatırım gerçekleştirilmedi. Yaşanan bu haksız rekabete son verileceğini temenni ediyoruz” dedi. Toplantı sonunda soru-cevap bölümüne geçildi ve Korkmaz, katılımcıların sorularını yanıtladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir