İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaklaşık 300 bin öğretmen işsiz…

Ataması Yapılmayan öğretmenler Platformu adına açıklama yapan Melek Aslan, “Bir atama döneminde daha bizler yine sokaklardayız” dedi.
Eğitim-Sen binasında Ataması Yapılmayan öğretmenler Platformu adına açıklama yapan Arslan, “Yüz binlerce işsiz öğretmene ve ailelerine anlatılanların yalan olduğunu haykırmak için buradayız. Yapılan atamaların oyalamcadan, aldatmacadan ve kandırmacadan başka bir şey olmadığını anlatmak için buradayız. Duyun sesimizi bizleri kandırıyorlar! “ açıklamasında bulundu.Yaklaşık 300 bin öğretmen ya işsizlikle boğuştuğunu ya da her türlü haklarından mahrum, iş güvencesinden yoksun dershanelerde-okullarda çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Aslan açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Yıllarca verilen onca emek KPSS ile yok sayılıyor, yüzbinlerce öğretmen atama kuyruklarında düşkünleştiriliyor.
 
Hayatlar erteleniyor, umutlar tüketiliyor. Ayakta kalmak için patronların dayattığı onursuz çalışma koşulları kabul ettiriliyor, sınıf kardeşlerimiz rakip-düşman kılınıyor. Sınavla örülen duvarlar, yaşamlarımızı KPSS kitaplarına, kurslara hapsediyor. Yetmiyor intiharlara sürüklüyor.Bir kez daha haykırıyoruz: KPSS yüzbinlerce genç öğretmenin yaşamlarını ellerinden alıyor, hayata küstürüyor.
 
Yine atama çığırtkanlığı yapılıyor. Oysaki ataması yapılacağı iddia edilen onbin öğretmenin büyük bir kısmı 14 Eylül’de sözleşmeli öğretmen olarak atanmış öğretmenlerin kadroya geçirilmesidir. Onbin öğretmen ataması büyük bir yalandır. Bu yalanı bile bizlere büyük bir lütufmuş gibi sunuyorlar. Ellerimizden aldıkları çalışma hakkımızın karşılığında üç beş atama ve kocaman bir aldatmaca veriyorlar.Ataması Yapılmayan öğretmenler Platformu olarak taleplerimiz kabul edilinceye kadar sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Bizlerle aynı sorunları yaşayan yüzbinlerce ataması yapılmamış öğretmeni, geleceğin öğretmeni olacak olan üniversite öğrencilerini ve aileleri  mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz”.
 
KAVUKOğLU: Hükümet öğretmen olarak mezun olan tüm öğretmen adaylarının atamasını yapmalıdır.Eğitim-Sen Hatay şubesinin desteklediği açıklamada, Sendika adına açıklama yapan şube Başkanı Servet Kavukoğlu, ülkemize 240 binin üzerinde üniversite mezunu atama bekleyen öğretmen bulunduğunu belirterek, ”Bunun yanında 200 bin civarında öğretmen açığı bulunduğu MEB nın verileri ile görülmektedir. Fakat AKP hükümeti diğer konularda olduğu gibi burada da ticari zihniyetini göstererek taşeron çalışma sistemi ile çalıştırmayı dayatmaktadır.
 
öğretmen atamak yerine açlık sınırının altına ücretlerle ücretli öğretmen çalıştırarak bu açığı kapatmaya çalışmaktadır. Oysa bizler iyi biliyoruz ki bir ülkenin geleceği eğitim kalitesi ile ölçülüdür. Eğitime önem vermeyen ülkeler geleceklerine, çocuklarına önem vermeyen ülkelerdir. Sadece Hatay ili penceresinden bakarsak; 17.201 öğretmenin çalıştığı ilimizde bu öğretmenlerin 3116 sı ücretli, 1249’u sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Bu da 135 bin civarında çocuğumuzun her yıl öğretmen değiştirmekle karşı karşıya kaldığı, 135 bin civarında çocuğumuzun eğitimin taşeron çalışma yöntemi olan ücretli öğretmenlikle doldurulduğu görülmektedir” dedi.
 
“Gelişmekten söz eden bir ülke için bu veriler yüz karasıdır. Ayıptır. Hükümet derhal bu kadrolu atama yolu ile doldurmalı ve tüm çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim almasının alt yapısını hazırlamalıdır” diyen Kavukoğlu: ”Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin bu haklı mücadelesini destekliyor. Ve çocuklarımıza daha iyi bir eğitim verebilmek için atamalarını yapılması yönündeki mücadelelerinde her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.
 
Hükümet öğretmen olarak mezun olan tüm öğretmen adaylarının atamasını yapmalıdır” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir