İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yasakları Delen Çelenk Töreni

5 Mayıs 2012 tarihinde çıkarılan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve tarihi günlerde yapılacak tören ve kutlamalar yönetmeliğince siyasi partilerin milli bayramlarda Atatürk Anıtlarına çelenk koyması yasağı”na uymayan CHP Hatay ıl ve ılçe yönetimi yasaya uymayarak, valiliğin düzenlediği çelenk koyma törenine alternatif bir tören düzenledi.
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay ıl ve Antakya ılçe örgütü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, valiliğin düzenlediği etkinlikten bağımsız olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
 
 
 
Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunmasının ardından burada bir konuşma yapan CHP Hatay ıl Başkanı Servet Mullaoğlu;30 Ağustos ile Türk milletinin hiçbir etnik, dinsel ve mezhepsel farklılık gözetmeksizin tek vücut olan Anadolu ruhunun nasıl mucizeler yaratılacağını tüm dünyaya gösterdiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
 “19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün özgürlük ve direniş ateşini yakmasıyla, Anadolu halkının özgürlüğünü elinden alacak olan Sevr ve Mondros Antlaşmaları işgalcilerin ruhları ile birlikte yanmıştır. 
 
 
 
Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşması’ndan sonra ilk defa toprak kazanmış ve savunmadan taarruza geçmiştir. 
 
 
 
Sakarya Savaşı’ndan sonra Büyük Taarruz ile düşmanı tamamen yok etme kararı alınmıştır. 1922 yılı Ağustosuna kadar hazırlıklar tamamlanarak Atatürk’ün başkomutanlığını yaptığı ordumuz 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı.
 
 
 
 30 Ağustos tarihinde de düşman çember içine alınarak zafere ulaşılmıştır. Bu zafer Türk milletine özgürlük ve demokrasiye giden yolda son kapıyı açmıştır. Türk milleti hiçbir etnik, dinsel ve mezhepsel farklılık gözetmeksizin tek vücut olarak Anadolu ruhunun nasıl mucizeler yaratacağını göstermiştir.
 
 
 
ıçinde bulunduğumuz coğrafya emperyalistlerin sürekli iştahını kabartan bir coğrafyadır. Geçmişte Anadolu’nun kardeşlik ruhuyla özgürlüğümüzü kazandığımız bu coğrafyada, bugün aynı kararlılık, azim ve ruhla korumak zorundayız.
 
 
 
 Yüreklerimizde kardeşlik duyguları kuşanmış olduğu müddetçe hiçbir hain plan veya saldırı başarıya ulaşmayacaktır.
 
 
 
Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”
 
 
 
Törene; CHP Hatay ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP Hatay Milletvekilleri; Mehmet Ali Ediboğlu, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz, CHP Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ, CHP Belediye Başkanları: Cafer özenir ve Malik Kılıç ile çok sayıda partili katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir