İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yedi Avlu Gösterimde…

Yönetmen Semir Aslanyürek’in çektiği “7 Avlu” adlı film Antakya’da gösterime girdi. Aslanyürek, tamamı Antakya’da çekilen 7 ayrı hikayenin anlatıldığı filmde; tarih boyunca Antakya’da konuşulan dillerin kullanıldığını, filmde kültürlerin kaynaşması ve yalnızlığının işlendiğini söyledi.

 Filmlerinin tamamını Antakya’da çeken Aslanyürek, “Film, bir yönetmenin çocukları gibidir ve benim en güzel çocuğum 7 Avlu’dur. Filmlerimi Antakya’da çekmemin iki nedeni var. Birincisi yönetmenlerin çoğu hikayelerini çocukluk yıllarından seçer.

 Benim de bilincim burada şekillendi ve bütün hikayelerim burada oluştu. ıkincisi buradaki mekanlar beni çekiyor. çünkü, Antakya film mekanı için çok önemli bir yer. Dışarıdan gelen oyuncularımın çoğu buradaki mekanları görünce burada yaşamak istiyorlar” dedi.
 
 

Filmin ilk olarak Hatay’ın merkez ilçesi Antakya ile ıskenderun ilçelerinde vizyona girdiğini belirten Aslanyürek, şöyle konuştu: “ılk defa bir film, metropol şehir dışında bir taşra kentinde vizyona girdi. 17 Aralık 2010 tarihinde tüm ülkede vizyona girmesi planlanan filmin işletme belgesini yetiştiremediğimiz için film Mart ayında vizyona girecek.”
 
 
 
 

Daha önce “Vagon”, “Eve Giden Yol” ve “şelale” filmlerinin de yönetmenliğini yapan Aslanyürek, film yapmanın ciddi bir bütçe gerektirdiğini ve yaptığı her filmde bir tarla sattığını açıkladı. Aslanyürek, 1974 yılında yapılan Barış Harekatı yıllarında yaşanan bir hikayeyi konu edinen “Lal” filmini de Antakya’da çekeceğini sözlerine ekledi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir