İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Anayasa Zayıfları Korumalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, “Yeni anayasa mutlaka adil olmalı. Güçlülerin anayasası değil, asıl itibari ile zayıfları koruyan hükümleri öne çıkaran bir anayasa olmalıdır. Zaten anayasanın çıkış amacı budur.”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Saadet Partisi Hatay ıl Başkanlığı’nın Habib-i Neccar Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Sivil toplum örgütleriyle buluşma” etkinliğine katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, burada yaptığı konuşmada, Yeni anayasanın mutlaka adil olması gerektiğinin altını çizerek, yeni anayasa; güçlülerin anayasası değil, asıl itibari ile zayıfları koruyan hükümleri öne çıkaran bir anayasa olmalıdır. Zaten anayasanın çıkış amacı budur. Dolayısı ile Anayasa özellikle pozitif ayrımcılık kurallarını öne çıkararak, toplumun alt kesimlerini, yani yaşlıları, hastaları, engellileri, çocukları ve kadınları koruyucu hükümleri kendi bünyesine almalı ve öne çıkarmalıdır” dedi.
 
 
 
Anayasa her vatandaşa hitap edebilmeli
 
 
 
Yeni anayasanın, insanımızın geleceğini ve huzurunu amaç edinmesi gerektiğini kaydeden Kamalak, anayasaya bakan her vatandaşın, ‘Tamam bu anayasa bana hitap ediyor’ diyebilmesi gerektiğini söyledi.
 
 
 
Anayasanın, herkese hitap ettiği kadar, özgürlükçü de olması gerektiğini vurgulayan kamala konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamalak, “ınsanlarımız düşüncelerini karşısındakini kırmadan, hakaret etmeden özgürce yazabilmeli ve dile getirebilmeli. ınsanlarımız konuşsun, düşünsün, o düşünceler aleyhimize olsa bile hakaret ve suç içermiyorsa dile getirilsin. Fikir özgür olsun. 
 
 
 
Toplumun gerçeklere ulaşabilmesi için bu şart.
 
 
 
Bunun içinde Anayasaya ucu açık, tuzak vari, her anlama gelebilecek fırsat kollayıcı kavramların da konulmaması gerekir, buna en iyi örnekte Laiklik’tir. Laiklik Anayasamızın değiştirilemez maddeleri arasında 2. sırada yer alıyor. Bu ülke 43 yıldır bir başörtü sorunu yaşıyor. Bu ülkenin binlerce, on binlerce kız evladı başörtülü olduğu için öğrenim hakkından mahrum ediliyor. çareyi Avrupa’da okumakta aradı. Bu imkanı bulamayanlarda başını eğdi” 
 
 
 
“Bunun Tek Sebebi Laikliktir”
 
 
 
Cezaevindeki baba katilleri bile sınava girerken bu başörtülü genç kızların kampüse dahi giremediğini anlatan Kamalak, “Bunun tek sebebi Laikliktir. Peki Laiklik Nedir? Laikliğin belli bir tanımı yok. Eğer tanım yoksa ben neyin suç olmadığını nasıl bileceğim. Bize laikliğin tanımını verin dedik vermediler. Ama laikliği ihlal ettiği gerekçesi ile bu ülkede binlerce kişi mahkum edildi. Bizde bu uğurda 4 tane partimizi kaybettik. Tanımı belli olmayan bir kavram yüzünden. Evet biz 4 defa tuzağa düşürüldük. Ama asıl mağdur olan milletimiz oldu” dedi.
 
 
 
 “Sonra ne oldu şimdi başörtülü kızlarımız rahat rahat yüksek öğrenimlerini görüyorlar” diyen Kamalak, “Başörtüsü yasağı birden bire ortadan kalktı. Ne oldu Anayasamı değişti? Hayır. Peki kanunlarda değişiklik mi yapıldı? Hayır. Peki özel olarak kanun hükmünde kararname mi çıkarıldı. 
 
 
 
Hayır öyle bir durumda yok. Peki ne oldu Laiklik mi kalktı? Oda değil. Peki ne oldu, keyfi bir uygulama vardı güç el değiştirince laiklikte mana değiştirdi. Hadise bundan emanet. Biz diyoruz ki ne olur birbirimizi sevelim. Biz bu ülkenin evlatlarıyız. Bu yüzden yeni anayasaya tuzak ve elastiki kavramlar koymamalıyız” dedi.
 
 
 
“Türkiye Yüzünü Orta Doğuya ıslam Coğrafyasına çevirmek Zorunda”
 
 
 
Hükümetin dış politikasının tam tersini düşündüklerini belirten Kamalak, “şimdiki iktidar ne yazık ki bütünüyle batının yörüngesine girdiği kanaatindeyim. Yani batıdan farklı düşünemediği kanaatindeyim. Suriye meselesine bir bakın. Obama, ‘Esad canlı, yürüyen bir cenaze” dedi. 
 
 
 
Arkasından benzer bir açıklama başbakandan geldi. Suriye ile can ciğer kardeş iken, şimdi birbirimize düşman olduk. Komşularla sıfır problem diye yola çıktılar, birileri düğmeye bastı, şu anda düşmanımız olmayan komşumuz yok” dedi.
 
 
 
Türkiye’nin Suriye’deki olayları başlamadan bitirebilecekken, tüm köprüleri attığını belirten Kamalak, “Eğer köprüleri atmasak Suriye olayları bu noktaya kesinlikle ulaşmazdı. Türkiye olayları başlamadan bitirebilirdi. Ama ne yazık ki Türkiye batı yörüngesinde hareket ettiği için köprüleri attı. Oysa Türkiye yüzünü orta doğuya ıslam coğrafyasına çevirmek zorunda. Ama şu anda mevcut iktidarın evrensel bir politikası yok” dedi.   
 
 
 
“Dışarıdan Mı ışal Ettik? 
 
 
 
Kamalak ayrıca ülkenin büyük bir terör sorunu ile mücadele ettiğini belirterek, “Son 25 yılda terör belası yüzünden kaybettiğimiz insan sayısı kurtuluş savaşında vermiş olduğumuz şehit sayımızın yüzde 600 mislidir. Biz kiminle savaşıyoruz. Hangi ülke ve devletle savaş halindeyiz. Terörist denilen bu gençleri dışarıdan mı işal ettik? Bu münasebetle milli görüş olarak ilk hedefimiz bu güzel ülkemizi yaşanabilir hale getirmektir” diye konuştu. 
 
 
 
Kamalak, Toplantının ardından Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti. 
 
 
 
Kentin tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi veren Lekesiz, Kamalak’a Valiliğin hazırladığı “Hatay ıli Yıllığı” kitabını hediye etti. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir