İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yıllarca vakıf eserleri ihmal edildi…

Hatay Valisi Nusret Miroğlu, yıllarca sahip olunan vakıf eserlerinin ihmal edildiğini belirterek, ”Ancak son 5-6 senede bu yolda ciddi mesafeler alındı” dedi.
 
Miroğlu, ”26. Vakıflar Haftası” etkinlikleri programı kapsamında Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada, vatandaşların da bu anlamlı haftada kutlamalarda yer almalarını istedi. Tarihi eserlerin önemine dikkati çeken Miroğlu, şöyle konuştu:
 
”Yıllarca sahip olunan vakıf eserleri ihmal edildi. Uzun süre bu eserlere bakılmadı, onarılmadı ve bir anlamda terk edildi. Bu nedenle bir çok vakıf eseri yıkıldı. Ancak son 5-6 senede bu yolda ciddi mesafeler alındı. Envanterde olmayan birçok vakıf eseri de bu yolla envantere girdi. Tüm bu eserler ecdadımızdan bizlere kalan zenginliklerdir. Bu yapılar bizler için değeri hem maddidir hem de manevidir.”
 
Miroğlu, bugün gerçekleşen restorasyonlarla geçmişteki bu hataların üzerine gidildiğini belirterek, ”Eğer zamanında bu tür çalışmalar yapılsaydı, bugün bu yapıların restorasyonu için bu denli ciddi paraların harcanmasına gerek kalmayacaktı. Ama zararın neresinden dönülürse kardır” dedi.
 
Vakıflar Bölge Müdürü Abdullah Kayan da vakıf eserlerinin uygun şartlarda korunması ve restorasyonu gerçekleştirilerek yeniden toplumun hizmetine sokulması gibi çalışmaların yanı sıra vakıflara ait her türlü belgenin çağdaş yöntemlerle kayıt altına alınması ve akademik kullanıma açılması konularında başarılı bir dönem geçirdiklerini söyledi. Konuşmaların ardından, ”Vakıflar Haftası” nedeniyle emeği geçen kişilere teşekkür belgeleri verildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir