İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yine engel oldular…

Antakya Belediyesi, belediye parkı içinde yer alan Antakya Sakatlar Derneği yeni binasını yıkmakta kararlı. Belediye yıkım ekipleri dün sabahın erken saatlerinde yine Sakatlar Derneği’nin kapısına dayandı; ancak yoğun direniş karşısında yine emellerine ulaşamadan geri gitmek zorunda kaldı.

Belediyenin binanın yapımında kendilerine destek verdiğini, şimdi de yıkmak istemesine anlam veremediklerini söyleyen engelliler, durumu protesto etti ve yıkımı engellemek için dernek binasında gece gündüz nöbet tutmaya başladı. Antakya Sakatlar Derneği Başkanı Sabit Köse, yıllardır belediye parkı içerisinde bulunan binanın Antakya Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edildiğini ve burayı dernek binası olarak kullandıklarını belirterek: “Bu binanın tuvaleti olmadığı için özellikle bedensel engelli kadın arkadaşlar zorluk çekiyorlardı. Belediye bu köprü girişinde bulunan binanın çirkin görünüm arz ettiği gerekçesiyle bize Altınçay deresi kenarında bulunan boş alana inşaat izni verdi. Biz de yaklaşık olarak 3 aydır arkadaşların büyük gayreti ile bina yaptırıyoruz. Ancak bir hayırsever çatıya beton dökünce biz de masraftan kurtulduğumuz için mutlu olduk. Belediye de çatı yerine beton döküldüğü için binayı projeye uygun olmadığı için yıkmak istiyor.” dedi.

Binanın 25 bin TL’ye mal olduğunu anlatan Köse: “Ben şehrin göbeğine kaçak inşaat yaptıracak kadar belediyede güçlü bir adam değilim. Binayı buraya belediye yapmamıza izin verdi. Hatta çimentosu ve briketi de belediye tarafından bağışlandı. Bunun dışında topladığımız paralarla bu binayı yaptırdık. Benim şu anda binadan dolayı 3 bin 500 TL borcum var. Yapmamız için önce izin verdiler şimdi de yıkmak istiyorlar. Yıkılması gerekiyorsa yıksınlar; ama harcadığımız paraları da karşılasınlar. Belediyenin amacı farklı, bizi buradan atmak istiyorlar.” dedi.

 ölüm Orucuna başlayacağız…

Antakya Sakatlar Derneği Başkanı Sabit Köse, kendisinin de belediyede işçi olarak çalıştığını ve kendisine belediye üst yetkililerinin amirlerine karşı çıktığı yönünde uyarılar yaptıklarını söyledi. Başkan Köse: “Bizi burada istemiyorlar tamamen keyfi bir uygulamadır. ılk başta belediye bize destek verdi hatta bu belgelerle de ispatlanmıştır, ama tüm bunlara rağmen bizi buradan çıkartmak istiyorlar. Ama biz bu işin içinde ölümde olsa gitmeyeceğiz. Ben geçen günlerde inşaat için belediyeye teşekkür mesajı yazdım gazetelere neden o zaman bize ‘Burası kaçak yapmayın.’ Demediler? Olay kişisel bir sorun oldu. Gerekirse ölüm orucuna başlayacağız ama buradan çıkmayacağız. Bize yer bile göstermiyorlar.” dedi.

Dernek binasında nöbet tutan özürlü vatandaşlardan Süleyman Soğuksu, yıllardan beri mücadele ederek kurdukları derneklerini yıktırmayacaklarını ifade ederek, oluşturdukları örgütlü yapılarını yıkıp dağıtmak istendiğini söyledi.

Başkan Köse, özellikle yeşil alanların belediye eliyle kebap yerlerine tahsis edildiğini ve kendi yerlerini de bir kebapçıya veya çay bahçelerine verileceğini iddia etti.

 Coşkuner: ınşaat kaçak

 Konuya ilişkin görüşlerini bildiren Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner, yapılan binanın kaçak olduğunu ve izin alınmadan yapıldığını söyledi. Coşkuner; Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın olaydan sonradan haberi olduğunu söyledi.

 Belediye olarak Sakatlar Derneği’ne sadece zemin düzeltme için destek verdiklerini; ama inşaat için izin vermediklerini ifade etti. Sadece yapılan kaçak yerin yıkılacağını belirten Coşkuner, eski yerin yıkılmasının söz konusu olmadığını, yıkılması halinde ise bir yer gösterilip öyle yıkacaklarını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir