İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YÖK öyle burası Türkiye…

BASK Hatay ıl Başkanı Metin Yılmaz, YöK Yürütme Kurulu, Laborant ve Veteriner Sağlık önlisans Programının laborant ve laboratuar teknisyenleri dışındaki sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılmayacağı yönünde karar alması binlerce sağlık çalışanının mağduriyetine yol açtığını söyledi.
Yılmaz, sendikalarının kazanılmış hakların ortadan kaldırılması anlamı taşıyan YöK kararı için çalışmalara başladıklarında ise sağlık çalışanlarını yıkacak bir skandal ile karşılaştıklarının altını çizdi. YöK’ün aldığı söz konusu karara hangi sendikanın çanak tuttuğunu ortaya çıkarttıklarını dile getiren BASK Hatay ıl Başkanı Yılmaz, kararın alınmasına giden süreci yetkili bir sendikanın girişimine bağlayarak “YöK öyle burası Türkiye” dedi.
 
 
SAğLIK çALIşANLARI MAğDUR EDıLDı…
 
Daha ortada hiçbir şey yokken Sağlık Sen’in 6 Ekim 2009 tarihinde YöK’e yaptığı başvuru ile binlerce sağlık çalışanını mağdur ettiğini iddia eden Yılmaz, hangi programların üst öğrenim sayıldığı konusuna açıklık getirilmesi yönünde Sağlık Sen’in YöK’e müracaat ettiğini hatırlattı. Metin Yılmaz konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü; “YöK sendikanın yaptığı başvuru doğrultusunda hangi yükseköğrenim programının hangi alanlar için mesleki üst öğrenim sayılacağını belirledi. Ve YöK’ün 15 Ekim 2009 tarihinde Sağlık Sen’e gönderdiği üst öğrenimlerle ilgili yazısında Laborant ve Veteriner Sağlık önlisans Programının sağlık çalışanları için üst öğrenim olmadığına ilişkin yazı ellerine ulaştı oysaki YöK henüz toplanmamış ortada da böyle bir karar yok.
 
 
YöK’ün böyle bir yazısından 20 gün sonra yani 4 Kasım 2009 tarihinde toplanan YöK Yürütme Kurulu, Laborant ve Veteriner Sağlık önlisans Programının laborant ve laboratuar teknisyenleri dışındaki sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılmayacağı yönünde karar aldı. Bu kararın ardından Sağlık Sen ne YöK’e itiraz ediyor ne bir açıklama yapıyor ne de mağdur olan kamu emekçilerini bilgilendiriyor. Sağlık çalışanlarının tepkisini almamak için şimdi kalkmış Danıştay’a dava açtık diyor.”dedi.
 
 
SAğLIK-SEN’E 2 SORU…
BASK Hatay ıl Temsilciliği olarak toplumu bilinçlendirme adına Sağlık Sen’e 2 soru yönelten Metin Yılmaz, bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. 1-Henüz gündem de böyle bir durum yok iken neden YöK’e böyle bir başvuruda bulundunuz? 2-Siz dilekçeyi YöK’e 6 Ekim 2009 da veriyorsunuz, 15 Ekim 2009 da cevap veriyor neden herhangi bir çalışma yapmadınız ve en önemlisi nasıl oluyor da YöK kurulu toplanmadan ve karar alınmadan sözlere böyle kaldırıldığına dair bir yazı geliyor ve akabinde 4 Kasım 2009 da YöK böyle bir karar alıyor. Sizlere nasıl yaklaşık 20 gün öncesinde alınmayan bir karar ulaşıyor. Bu bizlerde ve kamu emekçilerinde acaba Sağlık Sen çanak mı tuttu sorusunu aklımıza getiriyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.