İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zirve’ ye büyük ceza…

ıskenderun-Arsuz Yaban Hayatı koruma ve geliştirme sahasında hunharca maden arayarak doğaya zarar veren GK Grubu ait Zirve Madencilik şirketi il özel ıdaresi ve ıl çevre ve Orman Müdürlüğü’nce toplam 512 bin TL.’lik para cezası ile cezalandırıldı.
 
Amanos Dağlarının zirvesinde bulunan ıskenderun-Arsuz Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme sahasında balta girmemiş ormanlara iş makineleri ile girip doğayı hunharca talan eden madencilik şirketi görülmemiş bir para cezasına çarptırılarak cezalandırıldı. Yaptığımız haber sonrasında önce faaliyetleri durdurulan daha sonra da hakkında yasal işlem yapılan maden şirketine il özel ıdare Müdürlüğü tarafından 443 bin TL ve ıl çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından da 79 bin TL olmak üzere toplam 512 bin TL idari para cezalı kesildi.
 
Jandarma’nın ortaya çıkarmıştı Amanos dağlarındaki doğa talanını bir yandan halkın güvenliğini sağlayan bir taraftan da doğayı koruma görevini yerine getiren ıl Jandarma ekipleri ortaya çıkarmıştı. Jandarma’nın ihbarı üzerine harekete geçen çevre orman, orman işletme ve il özel idare ekiplerinin yaptığı inceleme sonrasında tutulan tutanaklar aynı zamanda yaban geyiklerinin ile keçilerinin yaşam ve üreme alanları da korunmuş oldu. Faaliyetleri durdurulmuştu Gazetemizin yaptığı doğa talanı ile ilgili haber üzerine Hatay Valiliği bir açıklama yaparak, maden şirketinin Amanos dağlarındaki faaliyetlerinin durdurulduğunu açıklamıştı.
 
Hatay Valiliği yazılı bir açıklama yapmış ve maden şirketinin a) 6831 Sayılı Orman Kanunu, b) 2872 Sayılı çevre Kanunu, c) 3213 Sayılı Maden Kanunu’na muhalefet ettiklerinin tespit edilerek, yetkili kurumlarca maden şirketinin faaliyetleri durdurulduğunu açıklamıştı. Tarihi para cezası Gazetemizin bilgi edinme yasasından yararlanarak Hatay Valiliğine internet sitesinden verdiği dilekçe sonrasında, gazetemize konu hakkında bilgi veren DKPM şube Başkanı Ahmet Akkiprik konu ile ilgili verdiği yazılı bilgiyle, “Söz konusu olayla ilgili olarak ıl çevre ve Orman Müdürlüğünce Zirve krom madencilik şirketine 2872 sayılı çevre kanununun 9/a maddesine muhalefetten 79.362,00 TL idari para cezası kesilmiştir” dedi.
 
ıl özel idaresinin kestiği 443 bin TL’lik cezayla birlikte maden şirketi toplam 512 bin TL idari para cezasına çarptırılmış oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir