İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

215 Kişi ıstihdam Edilecek…

ışKUR aktif istihdam projesi yerel kalkınmada öncelikli sektörlerde istihdam edilebilirliği arttırma eğitimi kapsamında 341.313 euro maliyetli ve toplam 215 kişinin istihdamının sağlanacağı proje hizmete geçirildi.
 
Proje koordinatörlüğünün açılış kurdelesini ıskenderun kaymakamı Cengiz Horozoğlu, ışKUR Hatay ıl Müdürü Ahmet Bulanık, Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cevat Tosun, ıTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay birlikte kesti.
 
Vatandaşlarımızı özellikle gençlerimizi geleceğe hazırlamanın önemli olduğunu belirten Kaymakam Cengiz Horozoğlu, herkes mevcut imkânları yeteri kadar kullanırsa o kentin kısa zamanda kalkınacağını ifade etti. Kaymakam Cengiz Horozoğlu, “burada sadece Kaymakamlığa değil, tüm sivil toplum örgütlerimize çok büyük işler düşmektedir. ıskenderun’da olduğu gibi ülkemizdeki en önemli sorun istihdam sorunudur. ıstihdam sorunu diyince eğitim başta gelmektedir. Eğer istihdamı eğitimsiz halletmeye çalışırsanız bunun tüm ayakları eksik kalmış olacaktır. Bizde bütün imkânları kullanarak AB’den bize sağlanmış olan projeleri kullanarak gerçekten çok ciddi çalışmalar yapıyoruz” dedi.
 
Proje hakkında teknik bilgi veren ıskenderun Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi ve proje koordinatörü Kazım Kocabozdoğan, projenin finansmanlığını yüzde 90 oranla AB’nin yaptığını, yüzde 10 oranla da ıskenderun, Samandağ ve Antakya köylere hizmet götürme birliği’nin yaptığını anımsattı.
 
Kocabozdoğan, “Hedef gruplar aktif iş gücü içinde yer almayan işsiz ve vasıfsız kadınlar ve gençler. Proje 215 kişiyi kapsıyor. Kursiyerlerin ve iş kollarının merkeze dağılımı ise sadece ıskenderun için şöyledir; servis hizmetleri 20, mutfak hizmetleri 10, kat hizmetleri 15, ön büro 10, satış elemanı 20, yönetici sekreterliği 15, toplamda ise 90 kişi. Antakya’da bu sayı 75, Samandağ’da ise 50’dir. Hatay’da girişimcilik ruhunu geliştirmek, teşvik etmek ve aktif istihdam imkânlarını arttırmayı amaçlayan projenin beklenen sonuçları, kursiyerlere meslek edindirme eğitimi verilerek servis hizmetleri, satış elemanı ve yönetici sekreterliği mesleğinin gerektirdiği pratik bilgi ve beceri kazanmaları suretiyle sertifika almalarının sağlanması ile kursiyerlerin edindikleri mesleki becerilerden dolayı iş bulması” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir