İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

4 Sektöre Gözaltı…

Maliye Bakanlığı, 2009 yılı vergi denetimlerini finans sektöründeki faktöring şirketleri ve tefecilik işlemleri, akaryakıt ve sigara ile son dönemde sahte içkiden ölümlerin meydana geldiği alkol piyasasında yoğunlaştıracak.
 
 
Edinilen bilgiye göre, 2009 yılı vergi denetim programı belirlendi. Gelir ıdaresi Başkanlığı, programda küresel krizi de göz önünde bulundurdu ve denetimlere krizden az etkilenen sektörlerde ağırlık verilmesini kararlaştırdı.
 
 
Bu çerçevede gerek merkezi denetim birimlerinin mayıs ayından itibaren çıkacakları turne denetimleri, gerekse taşra denetimleri, tefeciler, akaryakıt sektörü, tütün mamulleri ve alkollü içkiler piyasasında yoğunlaşacak.
 
 
Denetim birimleri, bu 4 sektörün yanı sıra, Gelir ıdaresi Başkanlığı ve merkezi denetim birimlerinin risk analizleri sonucunda riskli olduğu tespit edilen sektör ve mükellefler nezdinde de vergi incelemesi yapacak.
 
 
Bu arada Gelir ıdaresi Başkanlığının, tütün mamulleri ve alkollü içkilerde uygulamaya koyduğu bandrole dayalı ürün izleme sistemine yönelik denetimleri, ülkemizde gerek tütün mamulleri, gerekse alkollü içkiler piyasasında hala çok sayıda bandrolsüz ya da taklit ürünün bulunduğunu ortaya koydu.
 
 
Adli cezayı gerektiren bandrol suçlarının yürürlüğe girdiği 15 Mayıs 2008 tarihinden bugüne kadar gerçekleştirilen saha denetimlerinde, tütün mamullerinde 646 bin 224 adet bandrolsüz ürün, 42 adet de niteliğine uygun olmayan bandrollü ürün ele geçirildi.
 
 
Son günlerde sahte içkiden ardarda ölümlerin meydana geldiği alkollü içki sektöründe yapılan denetimlerde de, 94 bin 166 adet bandrolsüz ürün, 1135 adet taklit bandrollü ürün ve 5 bin 802 adet niteliğine uygun olmayan bandrollü ürün bulundu. Bu şekilde tütün mamulleri ve alkollü içkilerde adli cezayı gerektiren toplam 747 bin 369 ürüne el konuldu ve durum Cumhuriyet savcılıklarına intikal ettirildi.
 
 
Tütün mamulleri ve alkollü içkilerde yurt genelinde gerçekleştirilen saha denetimlerinde denetlenen mükellef sayısı da 227 bin 732 olarak belirlendi. Mevzuata aykırı eylemlerde bulunan mükelleflere 5 milyon 164 bin 126 lira özel usulsüzlük cezası kesildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir