İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağar, 12 Yıl Sonra Yargı Önüne Çıktı

Susurluk’tan sonra ilk kez yargı önüne çıkan eski ıçişleri Bakanı Mehmet Ağar, ifadesinde emekli yarbay Korkut Eken’in görevlendirilmesiyle ilgili eski Başbakan çiller’i işaret etti..
 
ıddialar * 1993-1996 yılları arasında “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” * Abdullah çatlı’nın saklandığı yeri bildiği halde yetkili mercilere haber vermemek * çatlı ve uyuşturucu zanlısı yaşar öz’e silah taşıma izin belgesi ve yeşil pasaport sağlamak
 
DYP eski lideri, eski ıçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, 3 Kasım 1996’daki Susurluk kazasından 12 yıl sonra dün hakim karşısına çıktı. Ağar, Susurluk davasından hüküm giyen emekli yarbay Korkut Eken’e terörle mücadelede verilen görevle ilgili dönemin Başbakan’ı Tansu çiller’i işaret etti. SABAH’ın, “Başbakan oluru derken çiller’i mi kastediyorsunuz?” sorusuna Ağar, “Sadece hukuki prosedürü anlattım. Kimseyi kastetmiyorum” dedi. Susurluk’ta 3 Kasım 1996’da meydana gelen kazada aynı otomobildeki ıstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ ve 1978 Bahçelievler katliamının aranan sanığı Abdullah çatlı ölmüş, DYP milletvekili Sedat Bucak’ın yaralanmıştı. Mehmet Ağar, terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma için adliyeye saat 13.50’de geldi. Ağar’ın yanında Korkut Eken’in de olması davanın ilginç karelerinin birini oluşturdu. Mahkemede gazetecilerle polisler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Ağar sadece Ocak 1998’de DGM savcılığına ifade vermişti.
 
MüDAHıLLıK TALEBıNE RET Duruşma öncesi Ağar’ın avukatları yaptıkları yazılı açıklamada müvekkillerinin hukuka saygısı nedeniyle yargılama sürecini başlatacak girişimlerde bulunmaktan da hiçbir zaman kaçınmadığı ifade edildi. Birçok faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak da yargılanması gerektiğini belirten 31 avukatın davaya müdahil olma istemi ise reddedildi. Ağar, tutanaklara göre özetle şu ifadeyi verdi:
 
HıZMET KUSURU OLABıLıR: Emniyet Genel Müdürü olarak görev yaptığım dönemle bugün arasında can ve mal güvenliği açısından “Himalayalar kadar” mesafe var. Tabi bu görevi yaparken bilmeyerek makul derecede hizmet kusuru ya da görev ihmalim olabilir.
 
öRGüTLERıN HEDEFıYıM: Asıl ben terör örgütlerinin “ilk üç hedefi” konumundayım. Böyle bir durum varken ben nasıl suç örgütü oluşturmuş olabilirim?
 
SUSURLUK’TAKı KAYIP SıLAHLAR: Emniyet Genel Müdürlüğü’nün idari yapılanmasına göre bu silah ve mermilerin kimler tarafından teslim alınacağı verileceği bellidir. Konunun benimle ilgisi yok.
 
çILGIN DEğıLıM: ömrüm suçlu ve suçluya mücadele etmekle geçti. Hayat tarzım haline geldi. Bu suçlamaları kabul etmem mümkün değil. Böyle bir çılgınlık içinde olacağımı kimse düşünemez.
 
VıCDANIM RAHAT, BERAAT ıSTıYORUM: Vicdanım rahat. Herhangi bir sıkıntı içerisinde değilim. Beraatimi istiyorum. Dava, 13 Mayıs’a ertelenirken, Mehmet Ağar, duruşmalardan vareste tutuldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir