İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ales’e Başvurular Bugün Sona Eriyor…

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) ilkbahar dönemine başvuru süresi bugün sona eriyor.
 
Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES’e girmek gerekiyor.
 
Bu sınavda alanındaki puan türünde 100 üzerinden 70 alan adaylar başarılı sayılacak. Başarılı adaylar, öğretim üyesi Dışındaki öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına ılişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te belirtilen genel ve özel şartları taşımaları halinde giriş sınavına başvurabilecek.
 
Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının YöK tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınav, meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ise yabancı dil şartı aranmayacak.
 
Türkiye’de bir lisansüstü eğitim programında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e girmeleri gerekiyor. Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumdakiler, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar ve yabancı uyruklular da girebilecek.
 
Başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Son 2 yıl içinde ALES’e başvurmuş adaylar başvurularını bireysel olarak internet üzerinden yapabilecek. Bu durumda olmayan adaylar ise başvuru merkezleri aracılığıyla başvuruda bulunacak.
 
Sınava başvurmak isteyen adaylar, sınav kılavuzu ve aday bilgi formuna öSYM’nin ”www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek. Adayların, başvuru yapmadan önce 40 TL sınav ücretini bankaya yatırmaları gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir