İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Artık PKK’ya Dünyada Yer Yok’…

Cumhurbaşkanı ABDullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretinin Türkiye’nin küresel önemini de yansıtacağını söyledi ve terörizmle mücadelede kararlılığa işaret ederek, PKK ve diğer terör örgütlerine dünyada yer olmadığını ifade etti.
 
 
Brüksel ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Belçika’dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, temaslarını değerlendirdi ve soruları yanıtladı.
 
 
Gül, Başkan Obama’nın gelecek ay Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret konusunda, ”Türkiye ile ABD arasındaki ilişki stratejiktir ve çok önemlidir. Bu, sadece iki ülkeyi ilgilendiren konuların çok ötesindedir. Türkiye ve ABD, bölgeyle ve uluslararası büyük meselelerle ilgili hep istişare halindedir, yeri geldiğinde beraber çalışmaktadır” dedi.
 
 
Gül şunları söyledi:
 
 
 
”Terörle mücadele konusunda ABD ile önemli bir işbirliğimiz vardır. Terör sadece Türkiye’nin içinden değil, dışından da kaynaklanmaktadır. özellikle Türkiye’nin dışındaki terör merkezlerini takip ve onlarla mücadele konusunda ABD ile bir işbirliği vardır. Bunlar da bu ziyarette gözden geçirilecektir. Bugün artık dünyada teröre yer yoktur. Terörle hiçbir yere varılamaz. Terörün ve terör içinde olan organizasyonların, bizim için başta gelen PKK dahil illegal bütün teşkilatların artık dünyada yeri yoktur. Bunların hepsi elimine edilecektir. Bununla ilgili olarak dünyada da yeni bir anlayış ortaya çıkmıştır. AB de bunu görmüş, tavırlarını gayet açık ve net olarak ortaya koymaya başlamıştır. Bölge ülkeleri de aynı şekildedir. Irak’a yaptığım ziyarette, hem merkezi hükümet ile yaptığım görüşmelerde, hem de Bağdat’tayken beni ziyaret eden Irak’ın bölgesel Kürt yönetimiyle yaptığım görüşmelerde, hepsi bu konuda belli bir noktaya gelmiştir. Bu noktada, teröre hiç kimsenin müsamaha göstermeyeceği, özellikle PKK terörüyle herkesin, bütün gücüyle mücadele edeceği mutabakatları çıkmıştır.”
 
 
Gül, NATO genel sekreterliği için herhangi bir resmi adayın henüz ortaya çıkmadığını belirterek, Türkiye’nin beklentisinin NATO’nun en başarılı ve güçlü şekilde yoluna devam etmesini sağlayacak bir devlet adamının bu sorumluluğu üstlenmesi olduğunu anlattı.
 
 
Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in adaylığıyla ilgili ısrarlı sorular üzerine, “Türkiye’nin herhangi bir isme peşinen karşı olmadığını” belirten Gül, “(Rasmussen’e karşı) Türkiye’nin herhangi bir tavrı yok. Kendisi Avrupa’nın önemli başbakanlarından, en başarılı başbakanlarından biridir” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir