İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baykal Erdoğan’a Sert Çıktı…

Deniz Baykal’dan Başbakan Erdoğan’a sert eleştiriPartisinin Giresun’daki mitinginde yurttaşlara seslenen CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Mersin’de yapacağı miting nedeniyle 3 yıl önce tartıştığı çiftçinin polis gözetiminde tutulmasını sert sözlerle eleştirdi. Baykal, “Sen kimsin, alikıran, başkesen misin?” diye sordu.

Partisinin Giresun’daki mitinginde halka hitap eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’de yapacağı miting nedeniyle 3 yıl önce “ananı da al git” dediği çiftçinin polis gözetiminde tutulmasına tepki gösterdi. Baykal, Erdoğan’a “Sen kimsin, alikıran, başkesen misin?” diye sordu.
Baykal şunları söyledi: “Sen kimsin, alikıran, başkesen misin? Mersin’de ‘daha ne olacak bu çiftçinin hali’ diye soran çiftçiye ‘ananı da al git’ demişti ya. şimdi o adam çiftçinin halini sorar diye korkmuşlar, evinin önünde 3 gün polis bekletmişler, Başbakan gelmeden gözaltına almışlar.”

Televizyon önerisini yineledi Baykal konuşmasında Erdoğan’a televizyonda karşılıklı tartışam önerisini de yineledi. Baykal şunları kaydetti: “Bak hakkında bir sürü şey söylüyorum. Arkandan konuşmak istemiyorum. Sen de söylüyorsun. Gel yüzyüze konuşalım. Sen karşıma gelmiyorsun diye memleketin en önemli konularını söylemeyecek miyim? Dünyanın her yerinde usul bellidir. Seçimden önce iktidar ve muhalefet ekrana çıkarlar. Gazeteciler soru sorar. Liderler de cevap verir. Vatandaş da dinleyince hemen anlar. çık karşıma gel hakkımda ne biliyorsan söyle, bende senin hakkında ne biliyorsam söyleyeyim. Gazetecilerin karşısına kendi seçtikleri dışında çıkmıyor. Böyle demokrasi olmaz.”

“Yolsuzluk iktidar kullanılarak yapılıyor”şu andaki yolsuzlukların Türkiye’de cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir boyuta ulaştığını belirten Baykal, “şimdi yolsuzluk teşlikatlı, örgütlü, iktidarı kullanarak yapılıyor” dedi.Baykal şunları kaydetti: “Adam dernek kurmuş gitmiş Almanya’ya. ‘Yetimlere sahip çıkacağım, yardımcı olacağım, bana yardım edin’ diyor. Ramazan’da fitre ve zekatı topluyor, onları bir kurye aracılığıyla Türkiye’ye gönderiyor. O yardımlar o derneği kuranların şirketleri haline dönüşüyor, TV kanalı kuruyorlar, sizin evlerinize giriyorlar. Alman makamları ‘bak ben bunları yargıladım, tutukladım. şu kişiler de var.

Sen de onları yargıla’ diye yazı yazıyor. Adalet Bakanı yazı yazdık, Almanya’dan dosya bekliyoruz diyor. Neden yazı bekliyorsun? O yolsuzluğu yapanlar bizim vatandaşımız, o parayla kurulan şirketler Türkiye’nin şirketleri. Dosya gelmese bir şey yapmayacak mısın? Senin adaletin, kanunun yok mu? Almanya dosya gönderecek, bunlar da dosyaya bakacaklar. Katırla Ankara’ya yollasalar gelirdi. Bir arkadaşımız gitti getirdi dosyayı. ‘ışte sana dosya’ dedim, koydum dosyayı. Başbakan diyor ki ‘kırtasiyecide kırmızı kaplı dosya çok’ . Doğrudur. Dosya çok da Başbakan hakkında olan dosya yok kırtasiyecilerde. Bu yolsuzluklardan biri. çare milletvekilliği dokunulmazlığını kaldırmaktır.
“Bahar temizliği yapalım”AKP iktidarının ekonomiye sırtını döndüğünü kaydeden Baykal, “Dolar 1.81 oldu. Bu böyle gitmez. Mart ayındayız. Bahar yeni bir başlangıç dönemidir. Bahar temizliğini evlerde yapmayalım. Memlekette de bahar temizliği yapalım.29 Mart’tan iyi dönem olur mu?” dedi.

Konuşmasında fındık üreticilerinin sorunlarını da değinen Baykal, “Dünyanın en güzel fındığını yetiştiriyorsunuz? Fiskobirlik’e ne oldu? TMO’ya ne oldu? TMO kendi işini yapamıyor. Geldi buraya fındık işine sen gir dediler. TMO her yerde kapanıyor. Sen 40 yıllık Fiskobirliğin işini ona vereceksin, desteği ona vereceksin. Giresun’da fındık 2 TL’den satıldı. TMO 4-4,5 TL’den bir fiyattan, özel sektör 2 TL’den aldı. Ortalamayı söylüyorum. Vatandaş TMO’ya götürüyor, yok yaş, yok rutubet deniyor, yok başka bir şey. Binbir türlü bahaneyle alınmıyor. Ama birileri aynı fındığı götürüp satabiliyor.” dedi.

“Ben vali yemem” Tunceli’de YSK’nin aldığı karara rağmen çamaşır makinesi, divan, koltuk ve bulaşık makinesi dağıtıldığını belirten Baykal, “YSK diyor ki ‘olmaz böyle şey. Seçime gidiyoruz. Seçimin tarafsız olması lazım’ diyor. Başbakan ‘Beni ırgalamaz bu. Valimin arkasındayım. vali devam et’ diyor ve Vali de devam ediyor. Bu yardım Tunceli’ye gidiyor. Giresun’a da yapsana bu yardımı. Başbakan diyor ki ‘valimi Baykal’a yedirmem.’ Benim vali yemek gibi bir alışkanlığım yok. Giresun fındığı dururken banane validen” dedi.

 

Haber: Cumhuriyet – Habercem

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir