İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Birinci Partisiyiz…

Başbakan Erdoğan, ATV’nin canlı yayınında, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.
 
 
AK Parti’nin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanıp kazanmasının Kürt sorunu ve Irak ilişkilerdeki stratejilerini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soru üzerine Erdoğan, ”Biz kazanırsak bölgede ayrı bir hava eser o ayrı mesele, ama mevcut yönetim orada devam ederse sadece yerelde yapacağını yapacaktır o kadar. Kalkıp da Irak politikalarını belirleyecek değil veya Türkiye’nin Irak’a yönelik politikalarının üzerinde herhangi bir inisiyatifi olacak değil. O tamamen bize ait olan bir meseledir. Orada rahatız” diye konuştu.
 
 
Bazı kesimlerin ”Kürt eşittir PKK” mantığıyla hareket ettiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
”Bir defa ‘Kürt eşittir PKK’ değil. Kürt kökenli vatandaşlarım, bir defa terör örgütüne, PKK’ya karşı belki olumlu bakan bir kısmı olabilir o ayrı, ama büyük bir çoğunluğunun bizi desteklediğini gönül rahatlılığıyla söyleyebilirim. Biz o bölgenin birinci partisiyiz. Birinci parti olmamazın sebebi bu duruşumuz sebebiyledir. Biz oralara rahat rahat gidebiliyorsak. Benim bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım bölgede rahat rahat faaliyetlerini sürdürüyorlarsa bundan dolayıdır.”
 
 
Bölgede asla kimlik siyaseti yapmaktan yana olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, kimliklere saygısızlık da yapmadıklarını belirtti.
 
 
Erdoğan, bölgeye Cumhuriyet tarihinde bu dönemde yapılan yatırım kadar yatırım yapılmadığını dile getirerek, 6,5 yılda yapılan yatırımın 11,5 milyar TL olduğuna işaret etti.
 
 
GAP’a 2013 yılında noktayı koymayı planladıklarını, tarım, mayınların temizlenmesi konularında önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, ”Bölgede çok korkunç bir istihdam yaratacağız. Bu istihdam bölgeyi ciddi manada rahatlatacak ve bu inanıyorum ki bölücü terör örgütünün elindeki kozları ciddi manada alacaktır” dedi.
 
 
Erdoğan, kültürel noktada TRT şeş ile bir adım atıldığını, şimdi Arapça yayın yapacak bir kanalın kurulduğunu ve TRT’nin bu konuda ciddi atakta olduğunu söyledi.
 
 
Başbakan Erdoğan, ”çünkü biz bu bölgede varsak, bölgeye yakın alanlarda varsak biz düşündüklerimizi oralara anlatmak durumundayız. Devletin, bizim onlarla diyaloğumuzu kuracak bir aracıya ihtiyacımız var. üniversitelerimizde Kürt dile ve edebiyatıyla ilgili bölümlerin açılması. Bu da çok çok önem arz eden bir konu. Geleceğe yönelik bir çok alanda ihtiyacımız olacak ve bu ihtiyacı şimdiden karşılamanın adımlarını böylece atmış olacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir