İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi…

Türk tarihinin en şanlı destanlarından biri olan çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. yılı ve şehitler Günü bugün törenlerle kutlanıyor.  
 
Varlığına kastedilen bir milletin, yedi düvelin karşısında varıyla yoğuyla mücadele ederek dimdik durabildiğinin bir ispatı olarak dünya harp tarihine geçen çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. yıldönümü ve 18 Mart şehitler Günü tüm yurtta törenlerle kutlanıyor. Osmanlı Devleti’nin başkenti konumundaki ıstanbul’u ele geçirmek için çanakkale’ye çıkarma yapan ıtilaf Devletleri, 18 Mart 1915’te denizde hezimete uğratılmıştı.
 
şEHıTLER YURDUNDA TöREN
 
Bunun üzerine karadan saldıran işgal devletleri, kendilerine göğsünü siper eden Mehmetçiğin karşısında duramamış ve geri çekilmek zorunda kalmıştı. Yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği savaş, tarihin seyrini değiştirmiş ve milli iradenin sembolü olarak tarih sahnesindeki yerini almıştı.
 
 
Bu özel gün dolayısıyla bugün şehitler diyarı çanakkale’de bir tören düzenlenecek. 18 Mart Stadyumu’ndaki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. öğle saatlerinde kordon boyunda hava şartlarının elverişli olması halinde Türk Yıldızları Akrotim Filosu bir gösteri uçuşu yapacak. ıl merkezindeki törenlerin ardından şehitler Abidesi’nde ikinci bir tören düzenlenecek. şehitlikte saat 14.00’de başlayacak ikinci törende anıta çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakanın da katılacağı 18 Mart törenleri 15.00’te sona erecek. Başbakan, 16.00’da ise Cumhuriyet meydanında düzenlenecek partisinin mitingine katılacak.
 
 
Genelkurmay’da Afişli Kutlama

Genelkurmay Başkanlığı, 18 Mart şehitleri Anma Günü dolayısıyla afişler hazırladı. “şehitlerimize minnettarız”, “Geriye dönmeyi asla düşünmediler”, “Sırtında milletinin onuru, zaman mekan ve sözlerin tükendiği yerde…” yazılı afişler, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı..
 
KAYNAK_HABERCEM

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir