İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çanakkale Zaferi törenlerle kutlandı…

çanakkale Zaferinin 94. yıldönümü ve18 Mart şehitleri anma günü nedeniyle Antakya’da Kültür Merkezinde bir tören düzenlendi.

Törene Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Garnizon Komutanvekili Jandarma Albay Bedrettin Kotuk, Antakya Belediye Başkanvekili Teyfik Fazlı Doğan, Cumhuriyet başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Esabil Saylak, Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, sivil toplum örgütü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, şehit aileleri ve yakınları ve öğrenciler katıldı.

Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar lisesinin hazırladığı tören saygı duruşu ve ıstiklal marşının okunması ile başladı. Yarar: çanakkale bir kahramanlık destanıdır Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar lisesi müdür yardımcısı Fuat Yarar törende yaptığı konuşmada, çanakkale’nin bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayarak,

“Büyük milletlerin tarihinde bazı büyük olaylar vardır. Bu olaylar yıllar yüzyıllar geçmesine rağmen hatırlanır. çünkü bu olaylar milletlerin hafızalarına kazınmıştır. ışte büyük bir millet olan Türk Milletin2nin tarihi, bu izlerle, kahramanlıklarla doludur. Bugün burada kahramanlıklardan biri olan çanakkale Zaferi’nin 94. yılını kutlamak aynı zamanda tarih boyunca millet ve vatan uğrunda can veren şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

çanakkale Savaşları’nın dünya tarihinin ayrı bir özeliği vardır. Tarihin kaderini değiştiren bu savaş her şeyden önce bir kahramanlık destanıdır. çanakkale; var olma ve yok olma mücadelesi, şanlı tarihimizin gurur kaynağıdır. ıstiklal Savaşı’nın ve Cumhuriyetimizin önsözüdür. Mehmetçiğin esaret zincirini paramparça ettiği, bir milletin onur mücadelesidir. Kınalı kuzuların kurban bayramıdır. Bizler, vatanı için, milleti için, namusu için canını ortaya koyan bu insanları ne kadar tanıyoruz. Eğer biz onları tanımazsak geleceğimizi göremeyiz.

Hedeflerimizi bilemeyiz, bugün burada bu adsız kahramanlarımızı tanıtmaya tanıtmağa çalışacağız. Kanları pahasına bize bu aziz vatanı armağan ve istiklalimizi temin eden bütün şehitlerimizin mekanları cennet ruhları şad olsun” dedi. Ayan: çanakkale Türk ve Dünya tarihinde bir dönüm noktasıdır Törende Garnizon Komutanlığı adına Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan P. Yb. R. Semih Ayan, “Bugün vatanı uğruna, milletin birlik beraberliğini bozmak isteyenlere karşı canlarını seve seve feda eden şehitleri anmak üzere bir araya geldik.

 çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milletinin parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı şehitlerin günüdür. ölümsüzlük şerbeti içen şehitlerin ölümsüzlük mertebesine ulaştığı, bayrakla buluştuğu gündür. şehit analarının, babalarının, eşlerinin, çocuklarının gurur günüdür. Bugün bizler gücümüzü sizlerden alıyoruz, sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Türk milleti vatanı için nice kahramanlar yetiştirmiş, yetiştirmeye de devam etmektedir.

Vatan sağ olsun diyen analar babalar her zaman varolacaktır. şehitlerimiz Türk Milletinin yenilmeyeceğini dünyaya ispat etti. çanakkale bir destandır. çanakkale Türk milletinin yeniden uyanışıdır.çanakkale Türk ve Dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuştur” şeklinde konuştu. Törende daha sonra Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin hazırladığı tiyatro gösterisi ilgi ile izlendi.Tören Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Türk Halk müziği dinletisi ile sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir