İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP’li ‘Yamyam’a Soruşturma

ıçişleri müfettişleri çankaya Belediyesi’ndeki denetimleri sırasında 6 konuda usulsüzlük olduğunu belirledi ve 16 belediye yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık soruşturma açtı.
 
çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın ‘Yamyamları doyuramıyorum’ itirafının basına yansıma sonrası inceleme başlatan ıçişleri Bakanlığı müfettişleri, çankaya Belediye Başkanı dahil olmak üzere 16 yönetici hakkında ‘ihaleye fesat karıştırmaktan’ suç duyurusunda bulundu. ıçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri, çankaya Belediyesi’ndeki yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili başlattıkları inceleme sonrasında 27 Ocak’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Eryılmaz ile birlikte 16 yöneticinin 6 ayrı dosyada suç işledikleri ileri sürüldü. Başsavcılık soruşturma başlattı. Savcılık eğer suçlamalar yönünde dava açarsa 16 kişi, sadece ihaleye fesat karıştırmak suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
 
TANIK ‘TANIK OLDU MU?’
 
CHP’nin çankaya adayı Başkanlık Divanı üyesi Bülent Tanık’ın daha önce danışmanlık yaptığı çankaya Belediyesi’ndeki ‘yamyamlar’a tanık olup olmadığı merak konusu oldu. LüTFı KAPLAN
 
16 belediye yöneticisini 12 yıl hapis yatırabilecek iddialar
 
1-) BAYRAK ALIMI ıHALESı
 
Belediye’nin 300 bin bayrak alımı için açtığı ihaleye 3 firma katılmış, ancak diğer iki firmanın ihaleye girme yeterliliği olmadığı için ihale Aydoğan Kardeşler Limited şirketi’ne Temmuz 2005’te verildi. Sözü edilen ihaleden bir ay önce yapılan 10 bin bayrak alım ihalesinde bayrakların tanesi 2,39 YTL’den alınmışken, 300 bin alımda 4,95 YTL’den ihale edildiği tespiti yapıldı. Bir ay önceki ihale baz alındığı takdirde belediyenin KDV ile birlikte 905 bin 940 TL zarara uğrattığı kaydedildi.
 
SAHTE BELGESı
 
ıhaleyi alan Aydoğan Kardeşler şirketi, ihale komisyonuna CHP Genel Saymanlığı’ndan 20 Mayıs 2005 tarihli ve 1 milyon 100 bin TL’lik iş bitirme belgesi sundu. Bu belge ihaleyi alması için yeterli oldu. Ancak bu belgenin sahte olduğu belirlendi. çünkü şirketin Ankara Vergisi Dairesi Başkanlığı’ndan söz konusu iş bitirme belgesinin düzenlenmesine ilişkin hiçbir beyanı bulunmadığı gibi, şirketin adı geçen dönemde KDV matrahının sıfır (0) olduğu tespit edildi. Bayrak alımı için anlaşılan firma ile bayrakların dağıtılması konusunda anlaşıldı. Ancak bayrakların dağıtılıp dağıtılmadığı denetlenmedi. Bayrakların dağıtıldığı muhtarlık, mahalle, cadde ve kişi isimlerine ilişkin tutanakların ise gerçeği yansıtmadığı tespit edildi. Raporda, bu durum bayrakların dağıtılmamış olabileceği şüphesi ifade edildi.
 
2-) PROMOSYON VURGUNU
 
ışçi ve memur maaşlarının Vakıfbank Finans Market şubelerinden yatırılması karşılığı alınan ve promosyon olarak adlandırılan paradan işçi ve memurlar hiçbir şekilde faydalandırılmadı. Alınan 1 milyon 900 bin TL’lik paranın yaklaşık 400 bin TL’si çankaya Spor Kulübü’ne aktarıldı. Ancak geriye kalan 1 milyon 500 bin TL’nin birçok işlemde ve naylon faturalarla tahsil edildiği ileri sürüldü.
 
3-) PINAR SOSYAL TESıSı 
 
Eski CHP Keçiören Belediye Başkanı Hamza Kırmızı’nın başkan yardımcılığını yapan Veysel Tunç’a ait, Konya Yolu üzerindeki Pınar Sosyal Tesisleri 2006 yılında 950 bin TL’ye alındı. çankaya Spor Kulübü’nün aldığı tesisin tapusu, Eryılmaz’ın baldızının damadı olduğu belirtilen Akif Başer üzerine yapıldı. Tunç’un müfettişlere verdiği ifadelerde 18 taksitte parasını aldığı ve parayı çoğunlukla Eryılmaz’ın özel kaleminden hiçbir fatura olmadan doğrudan aldığını ifade ettiği öne sürüldü.
 
4-) TAVACI RECEP ıDDıASI 
 
Muzaffer Eryılmaz’ın basında da yer alan ‘yamyam’ konuşmasında Reşit Galip Caddesi’nde bir dönem ruhsatlı yer işleten Tavacı Recep Usta’dan rüşvet alındığı yönündeki iddialar da suç duyurusuna konu oldu. Recep Budak, müfettişlere verdiği ifadede 250 bin TL’yi ‘bağış’ adı altında çankaya Spor Kulübü’ne verdiğini söyledi.
 
5-) SPOR KULüBüNE PARA 
 
çankaya Belediyesi’nin yaklaşık 25 milyon TL parayı spor kulübüne aktardığı ileri sürüldü. Belediye’nin aktardığı 1 milyon 375 bin TL kulüp kayıtlarında yer almadı. Ancak spor kulübü adına tahsilatı, kendisini Baykal’ın danışmanı olarak tanıtan Cenk Kaptan, Akif Başer, Ahmet Haldun Ekinli ve Suat Dinç’in imza karşılığı yaptığı belirtildi. Ayrıca bir çok sahte fatura belirlendiği öğrenildi.
 
6-) BURS PARALARI 
 
üniversite öğrencileri için aylık 200 TL olan bursların bir kısmının personele dağıtıldığı öne sürüldü.
 
Suçlanan 16 isim
 
Muzaffer Eryılmaz: çankaya Belediye Başkanı
 
Metin Heper: ıhale Komisyon Bşk.
 
Aysun Esengil: Belediye Bşk, Yrd.
 
ısa Varlı: Eski Belediye Bşk. Yrd.
 
Celil Tura: Mubayaa memuru
 
Hayati Eröksüz: Mubayaa memuru
 
Eyüp Atakan: şef
 
Yaşar Doğu Alp: şef
 
Zafer Bozkurt: Satınalma Müdürü-
 
önder Aydın: ıhale Kom. üyesi
 
Canan Samur: ıhale Kom. üyesi
 
Hayati Sönmez. ıhale kom. üyesi
 
Ali Murat özkul: Muayene Kabul Kom. üyesi
 
Rıza Başaran: şef, Muayene Kabul Komisyonu üyesi
 
Murat Saçın: şef, Muayene Kabul Komisyonu üyesi
 
Yüksel çiftçi: Hesap ışl. eski Müdür vekili.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir