İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defne’den 21 ayrı ürün…

Kilisli, Defne’den 21 ayrı ürün imal etmeyi başardı, patentlerini alıp ülke geneline ve dünyaya açılmayı hedeflediğini bildirdi.Antakya’yı kalkındıracak Defne hamlesi…Antakya’nın tanıdık sevilen simalarından Veteriner Hekim ıbrahim Kilisli, bilim adamları ve uzmanlarla uzun süren çalışmaları sonucunda, bölgemizin önemli değerlerinden biri olan Defne’den, ilaç ve kozmetik başta olmak üzere 21 ayrı ürün elde etmeyi başardı.
 
Yerel değerleri en iyi bir şekilde değerlendirmek için 1991 yılından itibaren yoğun çalışma temposu içine girdiklerini söyleyen Kilisli, bu özverili çalışmalarına Anadolu üniversitesi’nin bünyesinde yer alan Türkiye Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nin, Marmara Araştırma Merkezi’nin TüBıTAK’ın, MKü’nün, Kahramanmaraş Sütçü ımam üniversitesi’nin destek verdiğini ifade etti, sonuçta Antakya’yı kalkındıracak, marka kent haline getirecek muhteşem ürünler elde ettiklerini vurguladı.
 
ınsan sağlığına faydaları tescillenmiş ürünlerin patentini almak için resmi başvuruları yaptıklarını belirten Kilisli, bu sayede hem ülke geneline hem de dünya geneline açılmayı hedeflediklerini bildirdi. Tıbbi bitkilerin 50 bin yıl öncesinden insanoğlunun ilgisini çekmeyi başardığını ve kullanılmaya başlandığını, faydalı olanların korunduğunu, bunlardan birinin de Defne olduğunu söyleyen Kilisli, defnenin günümüze kadar gelişinde, eczacılık alanında, hastalıklardan korunmada, kozmetik alanında sıkça kullanıldığını ifade etti ve
 
“Defne hakikaten mucizevî bir bitkidir. Sağlıklıysanız kozmetik ürün olarak kullanabiliyorsunuz. Sağlığınız bozulmuş ise ilaç olarak alabiliyorsunuz. Diğer bir deyişle her yönü deva olan mucizevî bir bitki. Sihirli bir değişim sağlayan maddeler içeriyor” dedi. Kilisli, organik şampuanları-sabunları, güzellik ve bakım macunları-losyonları, kırışık giderici kremleri, gençlik iksirlerini, bir çok hastalığa iyi gelebilecek formülleri DRıKı, HARBıO, LAURA LıNS, ANTAKı, ANTıK-A markaları adı altında piyasaya süreceklerini ifade etti.
 
Dünyada en değerli yağların çıkarıldığı defne ağaçlarının yoğun olarak bölgemizde yetiştiğine dikkat çeken Kilisli, kendilerinin de çalışma alanı olarak Döver Köyünü seçtiklerini bildirdi. Defne yaprağı ve yağından yapılan kremlerin, adale ve kas gevşetici olarak kullanıldığını hatırlatan Kilisli, Defne’den elde edilen ürünlerin insan sağlığına faydalarını şöyle sıraladı: “Hepatoprotektif etki (Karaciğer koruyucu etki), Antispazmodik etki (Spazm çözücü etki), Bağışıklık sistemini güçlendirici etki, Bağırsak hareketlerini düzenleyici etki, Uyarıcı, rahatlatıcı, keyif verici etki, Cilt kanserleri için anti bakteriyel etki, anti virütik etki, anti mikotik etki.
 
” Hayata geçirdikleri ürünlerin uygun miktarda tatbik edilmesi halinde bu sayılan yararların görüleceğini söyleyen Kilisli, hedeflerinin bütün dünya insanlarının Antakya’dan üretilen bu ürünlerden temin etmesi ve yararlanması olduğunu belirtti ve “çok üretip çok satmak amacında değiliz. Amacımız değerlerimizi kıymetlendirip, doğal üretmek ve insanlara gerçekten faydalı ürünler vermektir” dedi.
 
Kilisli, Antakya’nın markalaşmasının, marka kent olmasının önemine dikkat çekti, ilk adım olarak Antakya Defne şehir Koruluğu’nun mutlaka oluşturulmasının gerekliliğini belirtti. Yaptıkları çalışmaları çevreye uyumlu bir şekilde yaptıklarını söyleyen Kilisli, sözlerini şöyle tamamladı: “Tabiatla insan arasında önemli bir anlaşma vardır.
 
Tabiata hürmet edeceğiz, sevgi göstereceğiz. Tabiat bize ürünlerini hediye edecek, biz işleyip insanın kullanımına sunacağız. Tabiatı korumak, sevmek anlayışıyla, biz ve tabiat beraber yaşayacağız.” Kilisli, Ferit Kuseyri’nin standardizasyon ve lojistik çalışmada kendilerine önemli katkı sağladığını sözlerine ekledi.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir