İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denktaş için soruşturma istendi…

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye’deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen Denktaş ve ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için bugün Başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulundu. Denktaş ise iddiaları ciddiye almadığını söyledi ve bu girişimin zamanlamasına dikkat çekerek seçimlere müdahale olduğunu ileri sürdü.
SON DAKıKA…. DENKTAş ıDDıALARLA ıLGıLı KONUşTU…
 
KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla ılişkiler Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
“Türkiye’de ‘Ergenekon’ adı ile bilinen bir soruşturma yapılmaktadır. Bilindiği üzere bu soruşturma neticesinde şüpheliler aleyhine Türkiye Cumhuriyeti Ceza Usul Yasası uyarınca iddianame hazırlanmıştır. Bu iddianamede bulunan bazı kısımlar basınımızda yer almış ve söz konusu iddianamenin bir bölümünde Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu ve Eski Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif Denktaş hakkında iddialar bulunmaktadır.
 
Bu iddiaların çok ciddi olması ve kamu yararı gereği KKTC yasal mevzuatı uyarınca da soruşturma yapılması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu bağlamda Sayın Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC Anayasası uyarınca devletin Hukuk Danışmanı olan Hukuk Dairesine (Başsavcılık) bugün resmi bir yazıyla söz konusu iddianameyi göndererek, KKTC yasaları uyarınca mezkur iddiaların araştırılması ve gerekli soruşturmanın yapılması talebinde bulunmuştur.”
 
“CıDDıYE ALMIYORUM”
 
KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in Türkiye’deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçtiği için hakkında soruşturma yapılması talebini, “ciddiye almadığını” söyledi.
 
Denktaş, “çünkü yargı tarafından kanıtlanmamış, yargıdan geçmemiş, sızdırma bir belge var, basına sızdırılmış. Ve yine seçimler öncesi bir sızdırma vardır. Bu, seçimlere müdahale için yapılan bir tertip de olabilir. Onun için bekleyelim görelim, ne olacak” dedi.
 
Başbakan Soyer’in, Türkiye’deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddialarla ilgili Başsavcılığın soruşturma yapması talebi hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulunan Denktaş, şunları söyledi:
 
“Dün akşam Sayın Soyer ile Derviş Eroğlu’nu televizyonda seyrettim. Soyer’in elinde bir ‘Ergenekon’ belgesi olduğunu ve bu belgede 1998 seçimlerinde Sayın Mustafa özbek kanalıyla, benim aleyhime Serdar’ın (Serdar Denktaş) seçimleri kazanmaması için, UBP’nin kazanması için, büyük paralar harcandığını ve destek aldığını vesaire konusunda atıştıklarını gördüm.
 
Bunu Sayın Soyer, savcıya verip takip ettireceğini de söyledi. Bunun içerisinde benim aleyhime bir şey olduğunu sanmıyorum, varsa da ciddiye almıyorum. çünkü yargı tarafından kanıtlanmamış, yargıdan geçmemiş, sızdırma bir belge var, basına sızdırılmış. Ve yine seçimler öncesi bir sızdırma vardır. Bu seçimlere müdahale için yapılan bir tertip de olabilir. Onun için bekleyelim görelim, ne olacak.”
 
“Böyle bir zamanda böyle bir şeyin sızdırılmış olmasını, seçimlerle bağlantılı gördüğünü” kaydeden Denktaş, “Kanımca böyle bir sızdırmanın bu safhada yapılması da maksatlıdır” dedi.
 
Bu arada, AA muhabirinin görüştüğü UBP kaynakları da, Başbakan Soyer’in Başsavcılıktan soruşturma açılması talebini “ciddiye almadıklarını” belirterek, “Gerekirse yazılı açıklama yaparız” dediler.
 
********
Denktaş iddialarla ilgili konuştu          8 Nisan 2009      KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye’deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için bugün Başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulundu. Bunun üzerine Denktaş hemen bir açıklama yaptı. ışte Denktaş’ın açıklamaları:
 
”- Ben yargıdan geçmeyen, kanıtlanmayan sızdırma raporları hiçbir zaman ciddiye almadım. Bekleyelim görelim bakalım ne yapacaklar. Ben ciddiye almıyorum
 
– 98 seçimlerinde Eroğlu’nun benim aleyhime çalıştığı ve çalıştırıldığı doğrudur. Bunu biliyoruz.
 
– Türkiye daima kendi siyasetine ters düşen bu konularda tedbir almıştır istemediği bir şey oluyorsa. Benim yine görüşmelerde bir sıkıntım olmuşsa o nedenle beni ekarte edip daha uysal birini makama getirmek istemiş olabilirler. Ama ben bunları o günlerde ciddiye almadım.
 
– Bu girişimin seçimler öncesi ortaya çıkması manidardır. Yeniden  buradaki iktidar partisine partisine Topbaş’ın otobüsünün getirildiği söyleniyor. Egemen Bağış geliyormuş. Türkiye’nin bir tercihi var ki bunlar yapılıyor. Türkiye herhalde bu sefer uzak durur ve karışmaz diye düşünüyordum. ınşallah öyle olur.
 
– Ergenekon nedir? Hükümeti devirmek için bir komplo öyle değil mi? Böyle başladı. Böyle bir şey ise Kıbrıs’la bunun ne ilgisi var? Bu insanlar gelip gitmişse bunun Kıbrıs’la ne ilgisi var. Hepsi bir spete atılıyorsa bu çok saçma bir şeydir. Ben ne böyle bir dava gördüm, ne iddianame gördüm. Aylarca insanlar içerde tutuluyor. Bunu ne kabul edebiliyoruz. Kıbrıs Türkü’nün bütün inancı Türklerle işbirliği yapmak ve Kıbrıs meselesini partiler üstü tutmaktır.” 
 
 Kaynak: hürriyet.com.tr 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir