İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DSP’de Büyük Çatlak…

DSP’li 5 milletvekili, partinin örgüt Kurulu’nca ”ihraç istemiyle” Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

DSP Genel Sekreteri Süleyman Yağız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin milletvekilleri Ahmet Tan, Emrehan Halıcı, Mücahit Pehlivan, Recai Birgün ve Tayfun ıçli’nin örgüt Kurulu’nca alınan karar gereği ”ihraç istemiyle” Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini söyledi.

Yağız, 5 milletvekilinin ihraç isteminin gerekçesinin yalnızca CHP’nin ıstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermeleri olmadığını belirterek, söz konusu milletvekillerinin partilerinin adaylarına oy verilmemesi için çalıştıklarını, bunun da hiçbir partinin yetkili organınca kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

RAHşAN ECEVıT: HESAPLAşACAğIZ
DSP yönetiminin 5 milletvekiline karşı disiplin mekanizmasını çalıştırmasına ilk tepki Rahşan Ecevit’ten geldi. Ecevit, bu hareketi yanlış bulduğunu belirterek şunları söyledi “Parti Ecevitsizleştirilmek isteniyor, hesaplaşacağız…”

BüYüKERşEN’E MüFETTış
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da seçim bölgesi olan Eskişehir’de üçüncü kez başkan seçilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hakkındaki bazı yolsuzluk iddialarını araştırması için ıçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş gönderildiği belirtildi.

ıddiaya göre seçim sürecinde bazı gazeteler Büyükerşen’in yolsuzluk yaptığını ifade etti. Büyükerşen de AKP’lileri ve bazı medya kuruluşlarını savcılığa şikayet etti. AKP’liler de Büyükerşen’i şikayet etti. ıçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın da Eskişehir’deki seçim öncesi ortaya atılan iddialarla ilgili müfettiş görevlendirildiği belirtildi. Büyükerşen, ‘hızlı trenin Eskişehir’e gelişi sırasında’, Eskişehir’e astırdığı afişlerdeki gibi ‘Buyursunlar gelsinler’ diyerek veremeyeceği hiçbir hesap olmadığını söyledi.

BUYURSUNLAR GELSıNLER
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise, “Buyursunlar gelsinler. Zaten biz belediye olarak sürekli denetleniyoruz” dedi.

29 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından böyle bir uygulamaya gidilmesinin manidar olduğunu söyleyen Büyükerşen, “Müfettişler henüz gelmedi.O nedenle söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Gelsinler, incelemelerini yapsınlar. Bizim hiçbir konuda endişemiz yok. çünkü yaptığımız işlerin hiç birinde usulsüzlük yok” ifadelerini kullandı.

“BıZı UZAKLAşTIRDILAR DıYELıM, ECEVıT’ı NASIL UZAKLAşTIRACAKLAR?”
Adı ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na verilen isimler arasında geçen Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan da, kendisine iletilen herhangi bir bilgi olmadığını kaydetti. Pehlivan, “Buna güçleri yetmez, ancak yine de böyle bir şey yapıyorlarsa bu seçimdeki hatalarını gözlerden kaçırmak için bizi partiden uzaklaştırmaya çalıştıkları içindir. Hadi bizi uzaklaştırdılar diyelim, Ecevit’i partiden nasıl uzaklaştıracaklar. Bunlar partiyi Ecevitsizleştirme gayretleridir. Ancak zaten Ecevit’in olmadığı yerde biz de olmayız” diye konuştu.

AJANSLAR

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir