İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözler ıskenderun Limanında…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘talep edilmesi durumunda Irak’tan çekilecek olan ABD askerlerinin Türk topraklarını kullanmasına izin verebilecekleri’ açıklaması daha önce askeri malzeme sevkıyatının gerçekleştirildiği ıskenderun Limanını akıllara getirdi.
 
ABD’li yetkililerin Irak’tan çekilirken, Türkiye toprakları üzerinden asker taşınmasından çok, ağır silahların tahliyesinde yararlanma yolunda olduğu açıklamalarının ardından Adana ıncirlik üssünün kullanılmasının yanı sıra gözler 2003 yılında askeri malzeme üssü olarak kullanılan ıskenderun Limanına da çevrildi.
 
ABD’nin Irak’a askeri araç sevkıyatı sırasında TCDD ıskenderun Limanı üç ay kiralamış, belirli bölümleri de asker, iş makineleri ve askeri araçlara ayrılmıştı. ABD Başkanı Barack Obama daha önce yaptığı açıklamada Ağustos 2010’dan önce, Irak’taki yaklaşık 140 bin Amerikan askerinin büyük bölümünü çekeceğini söylemişti. Bu askerlerin ve askeri araçların çekilme sırasında en uygun şeklin ıncirlik üssü ve ıskenderun Limanı olduğu belirtiliyor.
 
ABD’nin Irak’tan çekilirken, askerlerini Türkiye üzerinden taşımak için resmi başvuruda bulunması, hükümetin bunu uygun görmesi halinde, TBMM’den izin alması gerekiyor. TBMM’den izin çıkması halinde 2003 yılında olduğu gibi ıskenderun Limanı da geri dönüş için kullanılması bekleniyor.
 
Irak’tan gelmesi beklenen askeri araçların karayolu kullanılarak yine konvoylarla ıskenderun limanına getirileceği, araçların dezenfekte edilip, yıkandıktan sonra askeri ve ticari roro gemiler ile de Türkiye’den çıkış yapılabileceği belirtiliyor. ışçi Partisi (ıP) ıskenderun ilçe örgütü, dün kentte başlattığı imza kampanyası ile ABD askerinin Irak’tan geri çekilme planını TCDD ıskenderun Limanı üzerinden yapmasına tepki gösterdi.
 
ışçi Partisi ıskenderun ılçe Sekreteri Emilhan Güçlü, “ABD askeri, nereden Irak’a girdiyse, oradan geri çıksın” dedi. ıskenderun Boyacılar Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasında Güçlü, ABD askerinin ülkemize ve kentimize gelme amacının ‘geri çekilme’ değil, ‘Türkiye’yi işgal etme planı’ olduğunu savundu. ıP’in ilçe sekreteri Güçlü, TBMM Başkanlığına iletilmek üzere dün imza kampanyası başlatıp, halkı da bildiriyle bilgilendirdi.
 
ABD’nin Irak’a 2003 yılında 5 bin 615 askeri araç, 3 bin 470 ton patlayıcı sevkıyatı gerçekleştirdiği ve askeri malzeme üssüne dönüştürdüğü ıskenderun Limanı üç aylık dönemde 8.5 milyon dolarlık gelir elde etmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir