İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“HKKG” Başkanı Adnan şanverdi…

Hatay Kırsal Kalkınma Grubu Başkanı Adnan şanverdi, yazılı bir açıklama yaparak Amik Ovası ve Asi Nehri bütün olarak ele alınması gerektiğini dile getirdi.

şanverdi, “Amik Ovasını son yağmurlarda su bastı. Ovadaki ekili alanlar ciddi zarar gördü. Tarlalara su baskın olayları ılkel, plansız tarımın yapıldığı bölgelerde görülür. Amik Ovasında su baskını olması bizleri çok üzmüştür.

Ovadaki su tahliye kanallarının bakımları uzun süredir yapılmamaktadır. Kısacası Amik Ovasının tarımsal alt yapısının yenilenmesi, bakımı yapılmıyor. Kırsal kalkınma Grubu olarak yetkilileri uyarıyoruz.

Her yağmur sonunda Amik Ovasında ilkel görüntüler göreceğiz. çiftçilerimiz bunu hak etmiyor. Su tarımsal üretimde en önemli girdidir. Kuraklık nedeniyle pahalı bir girdi haline gelmiştir. Amik Ovasında 30-40 metreden çıkan su bugün 350-400 metreden çıkmaktadır. Bu nedenle dünyanın en pahalı akaryakatını, gübresini, elektrik enerjisini kullanan, dünyanın en pahalı sulama yöntemlerini kullanan Amik Ovası çiftçisi büyük bir çöküntü içinde.

Tarımsal destekler yetersiz ve adil değil. çiftçilerimiz tarımsal üretimi sürdürmeleri için ve Amik Ovasının yazın susuzluktan ve kışın su baskınlarından kurtulması için Reyhanlı Barajının bir an önce yapılmasıdır. Reyhanlı Barajı ve Amik Ovası sulama projesi ova çiftçisinin kurtuluşu olarak görmekteyiz” dedi.

şanverdi, “Reyhanlı barajı kamuoyunda sürekli tartışılmasına rağmen yapılan bir şey yok. Asi Nehri çiftçilerimiz için çok önemlidir. Asi Nehrinde düzenli su akışının sağlanması için Suriye ile Su Anlaşması yapılmalı.

Suriye-Türkiye ortak yapımı olacak olan Dostluk Barajı yapılmalı. Saydığımız iki baraj yapılmadığı sürece Amik Ovası çiftçileri tarımsal üretimden para kazanamayacak. Su yokluğundan ikinci ürün ekemeyecek. Kırsal Kalkınma Grubu olarak Amik Ovası ile Asi Nehri birlikte ele alınmalı. Tarımsal altyapı yatırımları hızlandırılmalı, yenilenmeli ve bakımları yapılmalı. Amik Ovasında ilkel görüntüler görmek istemiyoruz” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir