İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıhracat Hedefimiz 2 Milyar Dolar …

Narenciye sektörünün kalbi yarın Adana’da atacak.
 
Narenciye sektörü temsilcileri yarın Adana’da buluşuyor. Akdeniz Yaş Meyve Sebze ıhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, sektörün 2008 yılı ve 2009 yılı ilk çeyreğinde tüm olumsuzluklara ve krize rağmen büyümesini sürdürdüğüne işaret ederek yarınki toplantının 2009 hedeflerinin doğrultusunda önem taşıdığına dikkat çekti.
 
Yarın Adana’da Akdeniz ıhracatçı Birlikleri, narenciye tanıtım grubu ve ulusal turunçgil konseyi organizasyonundaki toplantı Hilton otelde saat 14.00’de yapılıyor. Toplantı öncesi açıklamada bulunan Akdeniz Yaş Meyve Sebze ıhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, şunları dile getirdi:
 
“Sektörümüz ihracatta 2008 yılını %14’lük artışla kapatırken, tüm sektörlerin kan ağladığı 2009 yılı ilk üç ayını da yine artışla bitirmiştir. Bu başarı, sektördeki tüm paydaşların büyük fedakarlıklar yaparak, özverili çalışmalarının yadsınamaz bir sonucudur. Sektörümüz, yaşanan global krize rağmen artış kaydederken diğer yaş meyve – sebze ürünleriyle birlikte 2009 yılı için 2 milyar dolarlık yaş meyve – sebze ihracatı hedefi koymaktan çekinmemiştir. Ancak narenciye sektörünün tek derdi de küresel kriz değildir. Sektörümüzün yaşanan küresel ısınma gibi, gıda tüketim alışkanlıklarının değişmesi gibi adım adım izlenmesi ve her adımda çözüm geliştirilmesi gereken gerçekleri var. Mevcut pazarlarımızı da devam takip altında tutmamız, krizin onları ne kadar etkilediğini ve bu etkinin bize nasıl yansıyacağını öngörmemiz, buna göre yeni pazarlar ve bu yeni pazarlara giriş yöntemleri belirlememiz gerekiyor. ışte tüm bu çalışmaları sektörün tüm aktörleriyle birlik içinde yürüteceğiz ve değerlendirmesi yapabilmek için yarın Adana’da bir araya geleceğiz. Sektörümüzün tüm kesinlerinden herkesin bilgi almak, fikrini söylemek için bu toplantıya katılmasını bekliyorum.”
 
Narenciye üretim ve ihracatının değerlendirileceği yarınki Adana toplantısına konuyla ilgili kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri, üretici birlikleri başkanları, ihracatçı birlikleri başkanları, üretici ve ihracatçılar yanı sıra DTP Tarım dairesi başkanı Cevdet Baykal, Tarım Bakanlığı genel müdürü yardımcısı Ahmet Arslan, DPT müsteşar yardımcısı şevket Ilgaç, TıM başkanı Mehmet Beyükekşi ile TBMM Tarım komisyonu başkanı Vahit Kirişçi de katılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir