İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıran’dan Teşekkür Geldi

ıran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki tepkisinin ‘bölge halklarının duygusuna tercüman olduğunu’ söylerken, Haşimi Rafsancani Başbakan’a tavrından dolayı teşekkür etti

Son dönemde PKK ve ıran’daki uzantısı PJAK’a karşı takınılan ortak tutum ve Avrupa’daki doğalgaz krizinin de etkisiyle gelişen ıran-Türkiye yakınlaşması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki tavrı ile hız kazandı.

ıran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın tepkisiyle bölge halklarının duygularına tercüman olduğunu belirterek, “Türkiye Başbakanı’nın bu tavrı bütün Türk milletinin, bölgedeki halkların ve dünyanın tepkisinin bir ifadesi oldu. O, böyle bir durumda verilmesi gereken tepkiyi gösterdi.

Olayı bu şekilde değerlendiriyoruz” dedi. Erdoğan’a Davos’taki hareketinden dolayı teşekkür eden Ahmedinecad, ısrail’i Gazze’deki askeri operasyonları nedeniyle bir kez daha suçlayarak, hiçbir sebebin sivil Filistin halkının ölümünü haklı gösteremeyeceğini savundu.

‘Küstahça bir tavır’
ıran ıslam Cumhuriyeti Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani de, Tahran’daki cuma hutbesinde Erdoğan’ın Davos’ta sergilediği tutumu takdir ederek kendisine teşekkür etti.
Davos’taki oturumda moderatörün Erdoğan’ın sözünü kesmeye çalışmasını ve eliyle omuzuna dokunmasını ‘küstahça bir davranış’ diye eleştiren Rafsancani, Erdoğan’ın Tevrat’taki ‘Adam öldürmeyin’ emrini Peres’e okuduğunu hatırlattı.
ıran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki de, Erdoğan’ın sergilediği tutumu ısrail’in cinayetlerine itirazı olarak nitelendirdi. Mutteki, Türkiye’nin Gazze konusunda ilkeli politika izlediğini vurgulayarak, ‘Siyonist rejimin cumhurbaşkanının’ gereksiz sözler sarf ettiğini, Erdoğan’ın tepkisinin de doğal olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir