İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın eğitilmeli ve ekonomik özgürlüğe kavuşturulm

      Türk Kadınlar Birliği Antakya şube Başkanı Nesime Melek, eğitilen kadının aile içindeki baskıyı en aza indireceğini söyledi.
 
     Melek, şehir Kulübü’nde Türk Kadınlar Birliği’nin Antakya Bölge toplantısının amacının, kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri ile erkeklerle eşitliği sağlamak için neler yapabileceklerini tartışacaklarını belirtti.
     şube olarak Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Kadın Sorunları Araştırma Komisyonu ile beraber çalışarak aile içindeki şiddeti nasıl önleyebileceklerine çalıştıklarını anlatan Melek, şöyle devam etti: “önce kadının kendi kendisini eğitmesi gerek. Eğitilen kadın aile içindeki baskıyı en aza indirebilir. çevre ve mahalle baskısı kadınları şiddete itiyor. Anne kızına şiddet uyguluyor. Buna örnekler toplumuzda çok var. Mesela çok yakın zamanda Adana’daki bir annenin yasak ilişki yaşadığı için kızını öldürmesi. Güney doğudaki töre cinayetleri gibi. Gelişmemiş toplumlarda aile içi şiddet kız çocuğunun babadan gördüğü şiddetle başlar, evlenince kocadan daha sonra oğuldan baskı görür. Oğul, anneye makyaj yapma saçını boyama demeye başlar. ışte bu baskıları önlemek için önce kadının eğitilmesi ve ekonomik özgürlüğe kavuşturulması gerek. Bizler bu konunun üzerine eğilmemiz lazım.”
 
     Düzenlenen toplantıya Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Tarsus, Antakya ve ıskenderun şube başkanları katıldı.
 
şENTüRK DE KATILDI
 
CHP Antakya Belediye Başkan adayı ıris şentürk de toplantıya katılarak, kadınların aktif siyasette yer almaları gerektiğini söyledi. şentürk, kadınların toplumdaki önemine değinerek, seçilmesi halinde, kadınların eğitim çalışmalarına önem vereceklerini vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir