İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu’ndan yeni iddialar…

CHP’nin ıstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ıstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilgili yapacağı açıklama için kameralar karşısına geçti. ıstanbul Büyükşehir Belediyesi içinde yer alan 23 şirketin bilançosuyla ilgili açıklamlarda bulunan Kılıçdaroğlu, bu şirketlerin gelir gider tabloları ve bilançolarının ıstanbullulara açıklanamdığını kaydetti.

21 şıRKETıN BıLANçOSUNU AçIKLADI

Sayın Topbaş açıklamadığı için 21 şirketin bilançolarını zorunlu olarak biz açıklıyoruz ” diye konuşan Kılıçdaroğlu, Topbaş’ın verdiği sözü kendilerinin yerine getirdiğini kaydetti. ıki şirketin bilançolarını bulamadıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “21 şirketin bilançosunu açıklıyoruz. 21 şirketin 3’ü zarar 18’i ticari kar beyan etmiştir. şirketlerin zararları 17 milyon 957 bin liradır. Kalan 18 şirketin ticari karı da 296 565 bin liradır. Bu sonuçlar olumlu gibi görünmekle beraber bilançoları incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıkmaktadır. 21 şirketin 31.12. 2007 tarihi itibariyle kısa ve uzun vadeli borçları 2 milyar 407 bin 524 liradır. Bir başka anlatımla 2007 sonu itibariyle dolar kuru esas alındığında bu şirketlerin borçları 2 milyar 63 milyon doları bulmaktadır” dedi.

“ıDO’NUN DURUMU öZELLıK ARZ ETMEKTEDıR”

Bilançoların yakından incelendiğinde bir şirketin farklı bir özellik içerdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir şirketin durumu özellik arz etmektedir. ıstanbul Deniz Otobüsleri A.ş’nin hesaplarına bakıldığında 283 milyon 741 lira kanunen kabul edilemeyen gider söz konusudur.” diyen Kılıçdaroğlu bu giderlerin neler olduğunu Topbaş’ın açıklamasını beklediğini de kaydetti.

ıSTANBUL BüYüKşEHıR BELEDıYESıNıN 2.3 MıLYAR DOLAR BORCU VAR

Açıkça görülmektedir ki şirketlerin yıllık bilanço karlarıyla yıllık borç yükü arasında yaklaşık 1’e 10 oran vardır. Yani şirketler yıllık karlarını 10 yıl üst üste koyup biriktirdikleri zaman ancak anapara borçlarının bir kısmını karşılayabilmektedirler. Borç miktarı 2 milyar 64 milyon dolarken tüm şirketlerin kar toplamı 239 milyon liradır. Bu borçlar sadece 21 anonim şirkete ait borçlardır. Ayrıca ıBB’nin Hazine Müsteşarlığı kayıtlarına göre 2.3 milyar dolar tutarında bir borcu da bulunmaktadır. ” dedi. Kılıçdaroğlu ıBB’nin mali yapısının hiç de içiaçıcı olmadığını ve borçların kapatılması için yine borç alındığını da belirtti.

“21. YüZYILDA DüYUN- U UMUMıYE ıDARESı ıBB DE TAHT KURMUşTUR”

Kılıçdaroğlu, “Belediyenin raylı sistem gelirleri yangın sigorta vergi gelirleri, servis araçları ruhsat izin gelirlerinin önemli bir kısmı 2022 yılına kadar ipotek altına alınmış. 21. yüzyılda Düyun- u Umumiye idaresi ıBB de taht kurmuştur. 21. yüzyılın ıstanbul’un da hizmet etmenin yolu ıstanbullulara hizmet etmekten geçmelidir. Biz söz veriyoruz. ıstanbula ve ıstanbullu’ya hesap vermeyi onurlu bir görev olarak kabule edeceğiz. ıstanbul 21. yüzyılda bir dünya markası olacaksa bunun yolu saydam yönetimden geçmektedir. Saydam yönetim kul hakkı yemeyen yönetimdir ” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir